Haberler Santorini Arkeoloji Müzesini Soygununda Bekçi Zanlılar Arasında

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#1
Yunanistan'ın Santoron adalarındaki Santorini Arkeoloji Müzesinden çalınan tarihi eşyalarla ilgili tutuklandan iki zanlıdan birinin müzenin bekçisi olduğu belirtildi.
Santorini müzesinden geçtiğimiz haftalarda çalınnan eserlerle ilgili soruşturma kapsamında iki kişi tutuklandı.

Zanlılardan birinin Santorini Arkeoloji Müzesi'nin bekçisi olduğu belirtildi.ANA-MPA haber ajansının verdiği bilgilere göre, Yunanistan Kültür Bakanlığı, korunması gereken müzeden tarihi eser çaldığı iddia edilen bekçinin, çalınan bazı eserle birlikte yakalandığını doğruladı.

Yunanistan Emniyet Müdürlüğü polisleri müzeden çalınan tarihi eserlerden bazılarını bulmayı başardı. Tarihi eser hırsızlarından biri, Akrotiri arkeoolojik alanında bulunan tarih öncesi yerleşiminde keşfedilmiş MÖ 17. yy'a tarihlenen pişmiş kilden çanak çömlek parçaları, Antik Thera'daki Aphrodite Tapınağı'ndan çıkarılmış üç figürin (iki taş ve bir kil) ve bir kristal cam obje ile birlikte yakalandı.Polis, soygunla bağlantılı olarak ikinci kişinin de yakalandığını belirttti ama kimliğine dair hiçbir bilgi vermedi.Müzeden çalınan diğer tarihi eserlerin bulunması için çalışmalar sürüyor.
 

Üst