Arkeoloji Pompei'de Girit Şarabı Amforaları Keşfedildi

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Roma'nın Pompeii kentinde çalışan arkeologlar, yaklaşık 2.000 yıldır rahatsız edilmemiş ve çok iyi derecede korunmuş şarap amforası deposunu ortaya çıkardılar.Şarap amforaları, ünlü güneydeki İtalyan sitesinde bir avuç yeni bulguların parçası ve 20 yılın sonra keşfedildi.
Onların keşfi, Pompeii Arkeoloji Parkının direktörü Massimo Osanna'ya göre "mutlu bir kaza" idi, çünkü restorasyon ve koruma çalışmaları yapılırken bulundu.

Ünlü Gladyatörler Evi olan Schola Armaturarum'un (2010 yılında kısmen çökmüş) arkasında ortaya çıkarılan toplam 15 amfora ve çeşitli ürünler içeriyordu. Geçmişe dair bilgiler vermesi ve ayrıt edici şekli ve sayısıyla bunların kesinlikle Girit'ten geldiği anlaşıldı.
Amforanın birinde Yunancaya benzeyen, ne ile alakalı olduğuna dair ipuçlarını verecek açık yazılar var.Osanna, 6 Aralık günü düzenlediği basın toplantısında, muhtemel adayların daha fazla şarap, zeytinyağı veya Roma lezzet garumu içeren fermente bir balık sosu olmasına rağmen, diğerlerinin içerdiklerini belirlemek için laboratuar çalışmaları yapılacağını söyledi.

Sahada freskler de keşfedildi ve kentin başka bir yerinde 1.000 m 2 'lik bir alanda halen devam etmekte olan kazılar yapıldı. Kazılar 250 yıl önce başladığından beri şehirde gerçekleştirilen çok miktarda kazıya rağmen, alanın% 40'ı volkanik birikinti altındadır.

Bir dizi volkanik olay MS 79'da Pompei'yi yutmuştu.​