Haberler Perre Antik Kenti'nde Bazı Eserlerin Korunması Amaçlı Çalışmalar Yapıldı

Aybalam

★★★★
Altın Üye
Gümüş Üye
#1
Perre Antik Kenti'nde Bazı Eserlerin Korunması Amaçlı Çalışmalar Yapıldı

Kommagene Krallığı’nın büyük kentlerinden biri olan Perre Antik Kenti'nde ziyaretçilerin zarar görmemesi ve eserlerin korunmasına yönelik bir takim çalışmalar başlatıldı.
perre7.jpg


Adıyaman Müze Müdürlüğü, Perre'de bu yıl çok sayıda sosyal etkinliğin düzenleneceğinden ziyaretçilerin ve eserlerin korunmasına yönelik bir takım çalışmalar başlatmıştır. İlk olarak ziyaretçilerin temasıyla zarar görebilecek yerler ile gezi esnasında düşme tehlikesi olan yerler Müze Müdürlüğü tarafından yaptırılan demir kapı ve korkuluklarla kapatılmıştır.

perre2.jpg

Kazılarda, 2009 yılında ortaya çıkarılan üç kartal ve yazıtın bulunduğu, üzeri mozaikli bazilika (kilisenin küçüğü) olan Kartallı Oda’ya demir kapı ve pencere, 2007 yılındaki kazılarda ortaya çıkan sarnıcın(44 basamakla yerin altına inilen) giriş ve üst kısmında bulunan su kuyusuna demir korkuluk, 2008 yılında ki kazıda ortaya çıkan fırın yapısının üzerine de çatı yapılmıştır.

perre6.jpg

Adıyaman Müze Müdürü Fehmi Eraslan, Perre Antik Kenti’nin kültürel amaçlarla kullanılmaya başlandığını ve bu nedenle bazı yerlerde koruma amaçlı çalışma yaptıklarını belirtti.

perre2.jpg

Fehmi Eraslan, “Bu yıl baharla birlikte burada sosyal ve kültürel etkinlikler olacak. Buraya gelen ziyaretçilerin gezileri sırasında üzücü bir olay olmaması ve bazı eserlerin korunması adına böyle bir çalışma yapıldı. Hem eserlerin korunması hem de ziyaretçilerin güvenliğini sağlamak istedik. Perre Antik Kent Çevre Düzenlemesi planıyla birlikte bu koruma demirleri daha estetik yapılabilir” dedi.

perre4.jpg


Kültür ve Turizm Bakanlığınca, finanse edilen proje kapsamında müteahhit firma çalışmalarını sürdürmektedir. Proje kapsamında antik kent çevresine tel örgü, elektrik şebekesi, kamera sistemi, aydınlatma, park alanı, yürüyüş yolu, kral mezarına çatı ve yol ile kafeterya yapılacaktır.

perre5.jpg

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü yetkilileri tarafından 2010 yılında yapılan incelemenin ardından hazırlanan ‘Çevre Düzeni’ planı uygulamaya konulmuştur.
 

Aybalam

★★★★
Altın Üye
Gümüş Üye
#3
@Tomris Hatun aynen öyle, tabi bu tarz çalışmalarda anlamlı, çünkü insanlar bölgeyi gezerken farklı beklentiler içine de girebiliyor en basiti taşın, otun içinden yürümektense düzgün bir yürüme parkuru tercih edilir . Genel dokuyu bozmadan yapılan her türlü çalışma değerlidir.
 

Reklam

Üst