Osman Gazi Hayatı (Osmanlı İmp. Padişahları)

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Osman Gazi (1299 - 1326)

Osmanlı Devleti'nin kurucusudur ve 1258'de, Söğüt'te doğmuştur. Babası Ertuğrul Gazi, Annesi Hayme Hatun'dur. Tasvirlere göre Osman Gazi, uzun boylu, yuvarlak yüzlü, esmer tenli, ela gözlü ve kalın kaslı olarak betimlenir. Omuzları arası oldukça geniş, vücudunun belden yukarı kısmı, aşağı kısmına oranla daha uzun olduğu bilinmektedir. Başına kırmızı çuhadan yapılmış Çağatay tarzında Horasan tacı giyerdi. İç ve dış elbiseleri geniş kolları genişti.

Osman Gazi değerli bir devlet adamıydı. Dürüst, tedbirli, cesur, cömert ve adalet sahibiydi. Fakirlere yedirip, onları giydirmeyi çok severdi. Üzerindeki elbiseye kim biraz dikkatlice baksa, hemen çıkartıp ona hediye ederdi. Her ikindi vakti, evinde kim varsa onlara ziyafet verirdi.

Osman Gazi, 1281 yılında Sögüt'te, Kayı Boyu'nun yönetimine geçtiginde henüz 23 yaşındaydı. Ata binmekte, kılıç kullanmakta ve savaşmakta çok ustaydı. Aşiretin ileri gelenlerinden, Ömer Bey'in kızı Mal Hatun ile evlendi ve bu evlilikten ileride Osmanlı Devleti'nin başına geçecek olan oğlu Orhan Gazi doğdu.

Sögüt'te temelleri atılan, altı yüzyıllık bir tarih diliminde ve üç kıtada hüküm sürecek olan Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi, 1326'da Bursa'da Nikris (goutte) hastalığından öldü.

Osman Gazi'nin Çocukları:
8 adet çocuğu olmuştur ve bunlardan 7 tanesi erkek 1 tanesi kızdır isimleri ise aşağıdaki gibidir.
Erkek çocukları: Pazarlı Bey, Çoban Bey, Hamid Bey, Orhan Bey, Alaeddin Ali Bey, Melik Bey, Savcı Bey
Kız çocukları: Fatma Hatun
 

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#2
Gut hastalığından ölen bir padişah daha vardı sanırım çokça midye yiyen bir padişahtı yanlış hatırlamıyorsam.
 

Üst