Arkeoloji Oslo'da Sırlarla Dolu Rünik Yazı Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Keşfedilen yeni rünik yazılar Orta Çağ'daki insanların yazı dilini nasıl kullandıklarına dair büyük soru işaretleri yarattı.Kırık 5 rün var ve rün 2 diğerlerinden biraz daha küçük
[F: Karen Langsholt Holmqvist, NIKU]

Ekim ayında, Norveç Kültürel Miras Araştırmaları Enstitüsü'nden (NIKU) dikkatli bir arkeolog ortaçağ yataklarından (1050-1500 yılları arasında) küçücük cilalı taş parçaları buldu.

Eski şehirdeki kazılar konusunda arkeolog ve saha mühendisi Kristine Ødeby, "Bir arkeolojik kazıda rünik yazıları bulmak nadirdir ve konu diğer arkeologlar arasında hızla yayılmıştır" diyor.Alt kısmındaki pürüzsüz, hafif pürüzlü yüzey öğenin bir değirmen taşı olarak
kullanılabileceğine yorumlanmaktadır.
Kırılmaya daha yakın bölge daha ince vem muhtemelen taşın ortasıydı.
[F: Karen Langsholt Holmqvist, NIKU]
Norveç'in batı kıyısındaki Bergen'de, daha önce Norveç'te bulunan Viking Çağı ve Ortaçağ Çağlarından kalma rünik yazılı taşları bulmak alışılmadık bir durumdur.

Bazı rünlerin belirlenmesi zordur, ancak öyle görünüyor ki, è, r, k, n, a rünleri çakıllı taş ile üzerine işlenmiş gibi. Ne anlatılmak istediği ise tam olarak anlamak kolay olmuyor.


Yazıt çizimi [F: Karen Langsholt Holmqvist, NIKU]

NIKU'nun rün uzmanları, bir kişinin isminden "korkmuş" "çirkin" ve "ağrı" gibi kelimelere kadar çeşitli olası yorumlar getirdi.

NIKU'da görevli ve rünlerden sorumlu bir uzman olan Karen Holmqvist, "Bu, muhtemelen bir isim yazmanın başarısız bir girişimidir ya da daha önemsiz bir yazıttır ancak bunun eğitimli bir rün karmaşığı olmadığını görebiliriz" diyor.Runik taş yığınının bulunduğu nokta
[F: Khalil Olsen Holmen, NIKU]

Bulgular, rünik yazı sanatının ortaçağda Norveç'te nispeten yaygın olduğu algısına katkıda bulunuyor. Ancak birçok yazar muhtemelen kendilerini yazmayı bildikleri, ancak okur-yazar olmadıkları izlenimi uyandırıyor.

Holmqvist "Anlamsız bu rünleri bulmak garip değil, sadece yazmayı öğrenirken kendinizin nasıl yazdığını düşün. Bu taş defterinin arkasındaki Orta Çağ insanı muhtemelen bu gruba aitti. Rünleri biliyorlardı, ama muhtemelen onları biraz karıştırdılar." diyor.
 
Thread starter Similar threads Forum Replies Date
Kappadox Asya Arkeolojisi ve Sırları 2

Similar threads