Arkeoloji Norveç'te Vikinglerin İrlanda'dan Getirdiği Düşünülen Tarihi Eserler Bulundu

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#1
Basit bir kilise mezarlığı genişletme kazısı tarihi eser hazinelerini bulma çabası haline geldi. Vikingler tarafından İrlanda'dan ithal ediliği düşünülen birçok eser kazı çalışmaları sırasında bulundu.


Arkeologlar, Viking çağından bira tabakaları bulacaklarını düşünmüşler,
bunun yerine İrlanda'dan bir "Viking ithalatı" bulmuşlardı [Fotoğraf: NTNU University Museum]

Norveç'in ortasında Trondheim'daki Ortaçağ Steine Kilisesi'nin bitişiğindeki Byneset Mezarlığı genişletilme çalışmaları durduruldu. Norveç kültürel miras yasaları, bölgenin arkeolojik incelemesini gerektiriyor.

Genişleme öncesi Norveç Bilim ve Teknoloji (NTNU) Üniversitesi Müzesi'nden arkeologları bu sene siteyi daha detaylı bir şekilde araştırdı.

NTNU Üniversite Müzesinde araştırma görevlileri olan Jo Sindre Pålsson Eidshaug ve Øyunn Wathne Sæther, kazılar sırasında şaşırtıcı bir bulguya rastladılar.

Eidshaug, keşfi hakkında "Bu dekoratif bir mekanizma, dikkatli bakıldığında neredeyse yaldızları görünüyor." dedi.


Muhtemelen bir kitap üzerinede bulunan dekoratif bir parça.
Yaldızlı izleri, oyuklarda görülebiliyor [Fotoğraf: Age Hojem, NTNU Üniversite Müzesi]
Müze ve Üniversiteden yetkililer ise, bulunanları ithal edildi şekilde yansıtmanın eldeki verilere göre doğru olmayacağını belirtiyorlar. Çünkü Vikinglerin İrlanda'ya yağma için gidip geldikleri bilinen bir gerçek ve bu bağlamda düşünüldüğünde "ithal edildi" şeklindeki beyanın masumane kaldığını söylüyorlar.Kültür katmanında kazma. [Fotoğraf: Trond Sverre Skevik, NTNU Üniversitesi Müzesi]
Frode Iversen kültür katmanında kazılar yapıyor.
[Fotoğraf: Age Hojem, NTNU Üniversite Müzesi]

Kilise ve kazı alanı en azından Viking çağından beri var olan büyük, eski bir çiftlik arazisine bağlanmıştı. Bunun gibi kazı alanları, Nordik Demir Çağı ve Orta Çağ'a kadar uzanıyor ve projenin Norveç web sitesindeki Norark, Norsk arkeologi'de anlatıldığı gibi, bu süre boyunca Steine çiftliklerinin konum ve statüleri hakkında değerli bilgiler sağlayabilir.

Arkeologlar da bir kemer tokası, anahtar ve bir bıçakla da buldular.Steine Kilisesi'nin bulunduğu kazı alanını
[Fotoğraf: Raymond Sauvage, NTNU Üniversite Müzesi]

Arkeologlar, detaylı araştırmalar sırasında birden çok katmanın bulunduğunu ve bu katmanların iyi bir şekilde korunduğunun farkına vardılar. Bu nedenle kazı genişletildi ve şimdi MS 700 yılına dayanan nesneler bulundu. Bunun anlamı, geç Germen Demir (veya Merovingci) Çağına ait oldukları anlamına geliyor.

Trondheim belediyesi tarafından ödenen arkeolojik kazılar, bu yaz beş hafta boyunca sürdü. Mezarlık genişletme çalışmaları ise 16 Ekim'de başlamıştı.

Kaynak: Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
 

Similar threads