Nesli Tükenmiş Hayvanlar X-Işını Taraması Dijital Ortamda Ölümsüzleştiriliyor

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Tıp öğrencisiyseniz, anatomi öğrenmek veya cerrahi teknikler uygulamak için bir insan kadavrası ile uğraşmak nispeten kolaydır. Çünkü binlerce insan bedenlerini her yıl bilimle bağışlar. Ancak, nesli tükenmekte olan primatlarala çalışmak isterseniz durum biraz karmaşık ve daha zor.

Animasyon Bedenleri mikro- bilgisayarlı tomografi adlı bir X-ışını görüntüleme tekniğiyle korunan 100'den fazla nadiren veya nesli tükenmekte olan primatdan biridir. Duke University

Duke Lemur Merkezi, 50 yıllık tarihinde 4000'den fazla nesli tükenmekte olan primata ev sahipliği yapmış ve yetiştirmiştir. Bu süre zarfında, üç düzineden fazla lemur, lorise, galagos ve keçeleşme türünün 400'den fazla kadavra çalışması için korunmuştur.

Yapılan arşiv sayesinde araştırma yapmak isteyecek kişiler 3 boyutlu lemurları indirerek gerekli çalışmalarını yapabilecekler. İşin en güzel yanı ise bu çalışmalara nesli tükenmiş hayvanlarında dahil edilmiş olmasıdır.


Konunun araştırmacıları için gerçekten güzel bir gelişme olmasına karşın arşivin tam olarak ne zaman açılacağı tam olarak netlik kazanmış değil.
 
Last edited:
Thread starter Similar threads Forum Replies Date
Orion Paleontoloji 2

Similar threads