Haberler Nemrut Dağı Heykelleri Korumaya Alınıyor

Aybalam

★★★★
Altın Üye
Gümüş Üye
#1
Nemrut Dağı Heykelleri Korumaya Alınıyor

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Nemrut Dağı heykelleri, korunarak gelecek nesillere aktarım konusunda bir çok çalışma yürütülüyor.
kom 1.jpg


Nemrut Dağı’nda 2 bin 206 metre yükseklikte yer alan heykelleri, koruma, geliştirme ve güvenliğini sağlama amaçlı projeler bir bir hayata geçirilmiştir. 2013 yılında ihalesi yapılan Çevre Düzenleme Projesi kapsamında yapılan bir takım yeniliklerle Nemrut Dağı bambaşka bir görünüme kavuşmuştur.

kom3.jpg


Proje kapsamında Nemrut Dağı’nda güvenlik en üst düzeye çıkartılmıştır. Yerli ve yabancı turistlerin bundan böyle heykellere teması olamayacaktır. Yapılan yeniliklerle Tümülüs ve heykellere ziyaretçiler zarar veremeyecek. Nemrut Dağı zirvesindeki heykeller ve tarihi yapılar doğu, batı, kuzey ve güney bölgelerine yerleştirilen 12 adet güvenlik kamerası ile 24 saat izlenecek.
kom2.jpg


NEMRUT DAĞI’NDAKİ YENİLİKLER
Nemrut Dağı Çevre Düzenleme Projesi kapsamında, ziyaretçi karşılama merkezi, doğal taşlardan yapılan ve Tümülüs'ün kaymasını engelleyecek olan duvar, duvarların ve heykellerin etrafına denizci halatından yapılan koruma şeridi, güvenlik kamerası, doğal taşlardan çöp kovaları, heykelleri ve dağın yapısını anlatan harita ve bilgilendirme levhaları, yeni bekçi kulübesi, bay ve bayan tuvaletler, doğal yapıya uygun yürüme yolları ve oturma bankları yapılmıştır. ‘Güneşin doğuşu ve batışının en güzel izlendiği yer’ olarak anılan Nemrut Dağı’nın zirvesine yapılan bu yenilikler yerli ve yabancı turistler tarafından takdir toplamaktadır.

kom5.jpg


Yabancı turistler binlerce kilometreden Nemrut Dağı’nı görmek için geldiklerini ve Nemrut Dağı’na hayran kaldıklarını ifade ettiler.

kom7.jpg


Antalya’dan Nemrut Dağı’nı görmeye gelen Hatice İrem Güneş, Adıyaman’a Nemrut’u görmek için geldiğini belirterek, “Daha önce buraları duymuştum ama duyduğumdan çok daha güzel, çok daha bakımlı. Özellikle restorasyonlar çok iyi olmuş. Ziyaretçiler için hem kolay, hem doğal. Antik güzelliklerin korunması adına gayet etkili ve güzel bir yer” şeklinde konuştu.

kom6.jpg

Antalya’nın Alanya ilçesinden gelen Yunus Özkartal ise “Beklediğimden daha güzel ve daha farklı bir ortamla karşılaştım. Özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığımız’a çok teşekkür ediyorum. Yapılan çalışmalar takdir gereken çalışmalardır. Nemrut Dağı’nda ki çevre düzeni, takdir edilmesi gereken bir çalışmadır. Tarihimize sahip çıkılmış. Kamera sistemi ve güvenlik çok yerinde bir karar olmuş. Nemrut Dağı’nın herkes tarafından görülmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.
 

Üst