Arkeoloji Mısır'da 2. Ramses'e Ait Yeni Bir Stel Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Arkeologlar, Sharqiya bölgesindeki San Al-Hagar arkeolojik alanında açık hava müzesine dönüştürme amaçlı yapılan bir çalışma sırasında, 19. Hanedan Firavun II. Ramses'in bir steline rastladı.
https://4.bp.blogspot.com/-rDnN-KdAK6M/WmIn4dkXiHI/AAAAAAACIdY/AozDr0BNJFcelzoGAOZm6Ket7Zz0qyswgCLcBGAs/s1600/Egypt_02.jpg

Yeni keşfedilen stel [Fotoğraf: Mısır Eskiçağ Bakanlığı]

Eski Eserler Enstitüsü Genel Sekreteri Mostafa Waziri Ahram Online'a yaptığı açıklamada, oyma stelin kırmızı granit üzerine oyulduğunu ve Ramses'in henüz tanımlanamayan eski bir Mısır tanrısına sunumlar yaptığını söyledi.

Sitede birkaç yabancı misyon çalışmasına rağmen, stel hiç fark edilmemişti.
https://3.bp.blogspot.com/-l4-J4U8I__k/WmIowY_5lNI/AAAAAAACIdk/3qaZQXQJzr0IpWgS_b6TVwX4AIJl8A6JgCLcBGAs/s1600/Egypt_03.jpg

Proje koleksiyonunun bir parçası [Fotoğraf: Mısır Eskiçağ Bakanlığı]

San Al-Hagar, çok seçkin arkeolojik bir site, tanrıça Mut, tanrı Horus ve Tanrı Amun'a ithaf edilen tapınaklar arasında geniş bir tapınak koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır.

19. yüzyılın ortalarından beri aralarında Fransız misyonu bulunan çeşitli yabancı misyonlar bu alanda çalıştı.

Bakanlık projeleri sektörünün genel sorumlusu Waadalla Abul Ela, bir ay önce başlayan bir projenin, tapınağın zemininde yer alan anıtsal bloklar, heykeller ve steller için somut bir koleksiyon yaratmayı amaçlandığını açıkladı.
 

Üst