Arkeoloji Mısır Arkeoloji Ekibi Alamein'de Yeni Bir Mezarı Keşfetti

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Kuzey kıyılarındaki Alamein arkeolojik alanı üzerinde çalışan bir Mısır Arkeolojik misyonu, M.Ö. birinci ve ikinci yüzyıla kadar uzanan kayalık bir mezarı ortaya çıkarmıştır. Bu keşif, Yeni Alamein şehrinin altyapı projesi üzerinde yapılan arkeolojik araştırmalar sırasında yapıldı.


Fotoğraf: Mısır Antik Eserler Bakanlığı

Marina Eserler Bölgesi Genel Müdürü ve Misyon Başkanı Naema Sanad, mezarın kayaya oyulmuş olduğunu ve bir merdivenin ana mezar odasının girişine çıktığını açıkladı. (Merdivenin sonu "Locauli" olarak adlandırılan bir dizi mezar deliği taşıyan duvarlara çıkıyor)
https://4.bp.blogspot.com/-4biooqYMoNk/Wmh6DgGcFpI/AAAAAAACIqw/ecJw0vZY1FcCIGsLC69hCem_ZoDOweDQgCLcBGAs/s1600/Egypt_tomb_02.jpg

Fotoğraf: Mısır Antik Eserler Bakanlığı

Mezar kompleksinin güney duvarında, bir boynuzu tasvir eden ver Yunan dini ve sanatsal dekorasyonu olduğu anlaşılan çiçekler, ağaç yaprakları ile bezeli bir bölüm bulunuyor. Mezarın girişinin sağında daha sonraki bir dönemde eklendiği anlaşılan başka bir oda bulunuyor.


Fotoğraf: Mısır Antik Eserler Bakanlığı

Sitenin kıdemli müfettişi Eman Abdel Khaleq, misyonun birçok saray gemisi ve iki lambaya ek olarak mezarlıkla aynı döneme ait bir sikkeler koleksiyonu gibi birçok eserin bulduğunu söyledi.


Fotoğraf: Mısır Antik Eserler Bakanlığı
Sahada bulunan insan kalıntılarının incelenmesi ve kazı çalışmalarının tamamlanması için Antik Eserler Yüksek Kurulu'ndan bir ekip görevlendirildi.
 

Üst