Arkeoloji Meksika’daki Ay Piramidi’nin Altında Gizli Tünel Keşfedildi

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#1
Arkeologlar, Amerika’nın en ünlü antik kenti olarak bilinen Teotihuacan’daki 43 metrelik Ay Piramidi’nin altında yeraltı tüneli keşfetti.


Ay Piramidi ve yakınındaki meydanın altında gizli bir tünel keşfedildi. F: Wiki Commons​

Arkeologlar, Meksika’daki antik kent Teotihuacan’da yer alan Ay Piramidi’nin altında, 2000 yıl kadar önce yaşadığı bilinen Aztek öncesi uygarlığa ait gizli tünel keşfettiklerini açıkladı.

Ay Piramidi, 43 metrelik yüksekliğiyle, Güneş Piramidi’nden sonraki en büyük ikinci yapı olarak biliniyor. Bölgedeki mezarlarda bulunan insan kalıntıları, burada insan kurban etme ve diğer kanlı ritüellerin gerçekleştiği düşüncesini destekliyor.

Meksika Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü’nden (INAH) bir ekip, yerin altındaki bir boşlukla karşılaştıklarında, Plaza de la Luna olarak da bilinen Ay Piramidi’nin büyük meydanını kazıyorlardı.Son yıllarda Teotihuacan’da buna benzer tünel gibi yapılar, Tüylü Yılan Piramidi’nin altındaki bir tünel de dahil olmak üzere diğer yapıların altında da keşfedilmişti.

Yeraltı dünyasının bir temsili
Yeni keşfedilen uzun yeraltı tüneli, Ay Piramidi’nin meydanının merkezine kadar ilerliyor. Arkeologlar bu tünelin Kolomb öncesi medeniyetin karmaşık inanç sisteminde yeraltı dünyasını temsil ediyor olabileceğine inanıyor.

Plaza de la Luna’nın koruma projesinin başındaki arkeolog Veronica Ortega: “Bulgular, Teotihuacanlıların büyük anıtlarıyla ilişkili olarak, yeraltı dünyasını temsil eden aynı tünel modellerini sürekli olarak yaptıklarını doğruluyor.” diyor.

Arkeologlar Haziran ayının başında, yüzeyde yapılan elektriksel ölçümlerden yola çıkarak, yeraltında bulunan yapıları görüntüleyen ‘elektriksel direnç tomografisi’ olarak bilinen bir yöntem kullandıklarında bu yeraltı tünelini keşfetti.


Teotihuacan Güneş Piramidi. F: Sharron McClellan/Flickr​

Arkeologlar yeraltına doğrudan erişim sağlayamadı fakat bu tomografi yöntemi ile, meydandan piramide doğru yerin altından giden, 10 metrelik gizli derin bir boşluk olduğunu ortaya çıkardı.

Şimdi, araştırmacılar bu tünelin özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve hangi amaca hizmet ettiğini bulmak için daha fazla araştırma yapmayı planlıyor. Arkeologlar bu tünelde birçok eser olduğunu düşünüyorlar fakat önce tünelin varlığını teyit etmek için daha fazla araştırma yapılması gerekecek.

Yine de yapılacak keşif, yaklaşık 2.000 yıl önce Ay Piramidi’ni inşa eden eski uygarlığın kültürünü anlamak için önemli bir adım teşkil edebilir.

Veronica Ortega, “Tünelin işlevi, yeryüzündeki hayatın, hayvanların ve bitkilerin ürettiği bir dünyayı yeniden üretmek olabilir. Bu da tarımsal döngüleri kutlamak için törenlerin bir parçası olarak sadece ritüeller için kullanılmış olabilir.” diyor.
 

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#2
Ünlü Maya piramidinin ana mezar odasından obruğa giden tünel bulunduğu açıklanırken, tünelin obruğun ağzına çıkma ihtimali olduğu tahmin ediliyor.


Meksika’nın Yucatan yarımadasındaki Chichen Itza tapınak kompleksinin parçası Kukulkan piramidi ya da diğer adıyla El Castillo 1500’lü yıllarda İspanyol işgalcilerin keşffettiği günden bu yana birçok gizem barındırıyor.

Gizemleri aydınlatabilmek için piramitte araştırma yapan ekipler, obruğu andırır, suyla dolu irice bir yeraltı mağarasına giden tünel bulduklarını açıkladılar.

The Sun gazetesinde yayınlanan 13 Kasım 2017 tarihli haberde yer alan bilgilere göre; Büyük Maya Akifer Projesi çerçevesinde yaklaşık altı aydır tapınağın içindeki yeraltı labirent sistemini inceleyen; sualtı arkeoloğu Guillermo de Anda’nın liderlik ettiği ekip, piramidin ana mezar odasından obruğa açılan tüneli takip ederek, geçitin girişini keşfetmeyi umduklarını söylüyorlar: "Piramitteki mezar odasından, yapının altındaki mağaraya girilebiliyor. Bu giriş muhtemelen Mayalar tarafından bilinçli şekilde kapatılmış. Bundan sonraki araştırmamızda bu geçitin bizi piramitin altındaki obruğun girişine çıkıp çıkmadığını tespit etmeye çalışacağız"Meksika’nın doğusundaki Yucatan yarımadasında birçok obruk bulunuyor. Antik Mayalar için bu obrukların, tanrılarıyla iletişim kurulan kutsal yerler olduğu tahmin ediliyor. "Chichen Itza" “Itza kuyusunun ağzında” anlamına geliyor.

Mayaların obrukların içinde insan kurban ettiğine dair rivayetler de var ki 2015 yılında Chichen Itza’daki obrukta insan kalıntıları bulunmuştu.

Ekip, elde edilen yeni buluntuların, tapınağın ithaf edildiği tüylü yılan tanrısı Kukulkan ile ilgili daha fazla ibilgi vermesine yardımcı olabileceğinden de umutlu.