Lolan Güzeli'' 3800 Yıllık Bir Türk Kraliçesi Mi ?

Karatekin Bey

★★★★★
Platin Üye
Üye
#1
Yapılan araştırmaların sonucunda Mısır mumyaları ile Turfandaki mumyalar arasında bir karşılaştırma yapıldığında, Turfan mumyalarının farklı materyallerden yapıldığı tespit edilmiştir.
Bilim adamlarının ortaya çıkardıkları bir gerçek var ki , ilk defa mumya kültürünün Türklerde geliştiğidir.
Eğer Mısırda mumya kültürünün bulunup geliştirilmesi yaşanmış ise , Mısırın etrafında ki kültürlerde bundan etkilenmiş olmalı. Ne Afrika da, ne de Arabistan da böyle bir kültür yok. Dolayısıyla, bu mumya kültürürün Orta Asya dan o bölgeye giden Türklerin veyahut ticaret için yapılan seferler sırasında öğrenilmiş olması mümkün görünüyor.
Çin'in, Urumçi bölgesinde teşhir edilen mumyalardan birincisi 44 yaşında ve Milattan önce 2000, yani günümüzden 4000 yıl öncesine ait. Bir başkası mumya ise Milattan önce 2600 yılına ait ve en yaşlı olanı ise Lolan denilen bayan mumyasıdır.Hz. İsa'nın doğumdan 3000 yıl önce , yani 5000 yıllık.Bu mumyaların, Mısırdaki mumuyalardan en büyük farkı ise iç organlarının çıkartılmamış olması ve şu andaki mumyaların durumu Mısır mumyalarına nazaran çok daha iyi olmasıdır.Bu bilinen mumyalama tekniğini çok ötesinde bir tekniğin varlığının işarteleri sayılıyor.Dahası, bir mumyanın üzerinde yaşarken yapılmış bir ameliyat izi bulunmaktadır ve dikişler at kılı ile yapılmıştır.Amerikalı doktorların tespiti ve yapılan çalışlara göre, dünyada yapılan ilk ameliyat veya operasyonlardan bir tanesi olarak kabul ediliyor. Ayrıca burada ekose ve boyalı kumaşlar da bulunmuştur. Bütün bunlar şu anda Doğu Türkistan da Urumçi bölgesinde sergilenmektedir.
Dünya yaşam ve kültür tarihinin Türklerle başladığı gerçeği ve bunun gizleme çabalarına rağmen bulunan yeni keşifler bu inkarların önüne geçmeye başlamıştır.

Lolan güzeli mumyası bulunduğunda Çin'li bir kadın olduğu idda edilmiş ve yıllarca bu şekilde dünyaya duyurulmuştu.Fakat yapılan araştırmalar , DNA testeleri sonucu ve Lolan güzelinin mezarından çıkanlar , Çinli olmadığını ortaya koymuştur.

Bronzu iyi işleyen , atı evcilleştiren ,kumaş dokumada çok iyi olan , mezarlarına değerli eşyaları ile gömülen bir toplumun üyesiydi Lolan güzeli.Bu gün Çinli yetkilier tarafından batıdan gelen bir uygarlığa ait olduğu söylenen Lolan güzeli henüz hiç bir kaynakta Türk olduğu ifade edilmesede , bütün göstergeler Türk olduğu yönünde.Yaşadığı dönemlere bakıldığında Türk piramitleri ile aynı dönemde yaşadığı görülüyor ve Mısırlıların Pramitler ve Mumyalama tekniğini nereden aldıkları konusunda bizlere fikir veriyor.


 

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#2
Mumyalama tekniği dünyada genel olarak hep mısırlıların usulü ile yapılır (en azından benim bildiğim bu yönde) Çünkü canlılarda en çabuk çürüyen kısım iç organlardır. İç organlarda meydana gelen çürüme, diğer dokulara sıçrar bu durumda tüm mumyaya ait dokuların kaybı kaçınılmazdır. Mısır mumyalama tekniğinde iç organlar özenle çıkarılır ve 5 farklı kaba konurdu. Mumya, yanına konulan bu kaplarla gömülürdü.

Bahsedildiği gibi bulunan bu mumyadaki organlar yerli yerinde ve çıkarılmamış ise binlerce yıllık bu teknik gerçekten hayret verici bir nitelik kazanıyor. Bu bilimsel tekniğe 4500 yıl öncesinde vakıf olmak ise gerçekten antik bir sır olsa gerek.

Gelelim Güzelimizin Türk olup olmadığına, bu konuda tam bir bilgi sahibi değilim Türk olduğu şüphe götürebilir lakin, Çin gibi ezici bir yönetim altında bulunan bir bölgede; evet, aferin bu sizin atanızdır, bu bir Türk'tür diyeceklerini de sanmıyorum.

Söylemeden geçemeyeceğim; canlandırma değilde yakın çekim geçek fotoğraftaki mumya Türkan ŞORAY'a benziyor :)
 

Karatekin Bey

★★★★★
Platin Üye
Üye
#3
Tarihi yazanlar , tarihin nasıl bilinmesini istiyorlar ise öyle yazdıkları için biz belkide böyle biliyoruz.Araştırmayı başrabilsek gerçekten çok farklı şeylr bulacağız. Daha 1921 yılına kadar kendi topraklarımızda yaşayan Hititlerden haberimiz yoktu.Kendi ülkemizi araştırmıyoruz ki , Orta Asayada 5000 yıl öncesinin araştıracağız. 2003 yılına kadar bilge kağanın eşinin mezarı bulunup hiç bir şey yapılmadan geldi 2006 yılında moğollar anıt yaptı.Tarihi yazanların torunları , dedelerini bilmiyor araştırımıyor. Olayımız bu.
 

1yusuf

★★★★
Altın Üye
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#4
Habertürkte yer alan bir habere göre;

Bazı erkek ve kadın mumyalarda, şaman olduklarını kanısını güçlendiren uçları uzun şapkalar bulundu.
Bu şapkalar, tıpkı Oz Büyücüsü filmindeki büyücü şapkasının benzeriydi. Bu mumyaların giysi ve çantalarında, hint keneviri dahil olmak üzere tedavi amaçlı kullanılan bitkiler çıktı. Ayrıca, tılsımlar ve ayinlerde kullanıldığı düşünülen renkli çubuklar ortaya çıkarıldı.

Tüm bunlardan çok daha fazla gizeme sahip Tarim mumyaları, Pekin hükümetinin fazla üzerine gidilmesini istemediği antik eserler durumunda. Pekin’in bu konudan fazla bahsedilmemesini istemesinin bir diğer sebebi de, Uygur Türklerinin mumyaları sahiplenmesi.

Çin bazı Türk grublarıda destekleyerek bu lolan mumyasının tekrar yerine gömülmesini yönünde çalışmalar yürütülüyor. Canlıya bile saygısı olmayan cenin yiyiciler ölü sever oldu. Sebep haberde belirtildiği gibi Türklerin atalarını tamımamasını sağlamak.
 

Stores

Üye
Yeni Üye
#5
Şamanlar eski inanışlarda Yaratıcı ile insanların arasında iletişim kurmayı başardığı kabul edilen kişilere denirdi. Ki geçmiş toplulukların birçoğunda ölümden sonra ki yaşama inandıkları yaptıkları mezarlar ile ispatlandı. En güzel kıyafetler ve para ile beraber gömülmesinin zaten başka bir anlamı yok
 
Üst