Arkeoloji Lefkoşa Kara Yolu Çalışmaları Sırasında Antik Mezarlar Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Kazı başkanı Christakis Panayiotou Cuma günü yaptığı açıklamada, Lefkoşa'nın Lefkoşa ilçesinde yol çalışmaları sırasında M.Ö. 5. yüzyıldan olduğuna inanılan eski mezarların keşfedildiğini söyledi.

https://1.bp.blogspot.com/-tzRDCp6ws7M/WoGqy_VsPlI/AAAAAAACJzE/vxPGPtIP2dcR6oDI2u951M7VRzDXeD2hwCLcBGAs/s1600/Cyprus.jpg

Fotoğraf: Cyprus Mail

Panayiotou'ya göre, mezarlar geçen hafta keşfedildi. Mezarların bulunduğu alan ile ilgi kazmaya başlamadan önce değerli bir şeylerin olabileceği yönünde haberler geliyordu. Panayiotou, Kıbrıs Posta'ya "Gerçekten de öyleydi," dedi.

Mezarların, mezar soyguncuları tarafından soyulmadığı anlaşıldı ve iskelet kalıntılarıyla birlikte birçok eser bulundu.

Antikalar departmanının üst düzey arkeologlarından Giorgos Georgiou, mezarlarla ilgili olarak "ilginç olan birden fazla mezar mimarisi var" dedi.

Alpha TV'ye verdiği demeçte, "Klasik odalarımız var, iki tür bulduk, ancak en azından Deneia bölgesi için bilinmeyen bir mezar bulduk, bu bilimsel bilgiye önemli bir katkıdır" dedi.

Mezar soyguncuları tarafından açılmayan mezarlar keşfedilmesinin de, arkeoloji dünyası için 'bilimsel bir başarı' olduğunu da sözlerine ekledi.

Panayiotou, bölgedeki antik çağların bulunma ihtimalinin uzak olmadığını, Deneia'nın "antik çağların muazzam bir mezarlığı" olduğunu söyledi. Yetkili, M.Ö. 2.500'e kadar bölgede insan faaliyetleri olduğunu belirtti.

Eski eserler bölümünü tarafından geceleri korunan sitede, çalışmalar devam ediyor.

Köyün yakınında, M.Ö. 2500-2075 yılları arasında eski bakır çağına dek uzanan, tarih öncesine ait Deneia barınağı bulunmaktadır. Geçmişte o bölgede bronz çağdan kalma yaklaşık 250 mezar bulunan birmezarlık mezarlık da keşfedilmişti.
 

Üst