• Haftalık Video Serisinden Yeni Videomuz Yayımlandı İzlemek İçin Tıklayın Uluburun Batığı

Kudüs'te Roma Dönemine Ait Nadir Sikke Bulundu

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#1
Kudus'te arkeolojik bir kazı alanında Roma İmparatoru Nero resmini taşıyan ve nadir olarak görülebilen altın sikke bulundu.


Sin Dağı yakınlarındaki arkeolojik kazı alanında bulunan nadir sikke, Kudüs'ün Romalılar tarafından yıkılıp yağmalanmadan kısa bir süre öncesine tarihleniyor (M.S 60-70). Sikkeyi olağan dışı olarak yorumlayan Arkelog Simon Gibson “İlk defa Kudüs’teki bir bilimsel kazıda bu tür bir sikke bulundu. Bu tarz sikkelere çoğunlukla özel koleksiyonlarda rastlanır ve bunlar hakkında çok bilgiye sahip olmayız.” şeklinde konuştu.

Sikke MS. 1. yüzyıla tarihlenmiş ve yıkıntı halindeki bir villanın kalıntıları arasında bulundu. Villanın yıkıntıları arasında sağlam kamış bir hamam tavanı ve kutsal Yahudi havuzu çok iyi korunmuş olarak dikkat çekiyor. Bu zengin yapılar MS. 70 yıllarda Roma istilası ile yıkılmış olabilir. Paranın ise romalı askerler tarafında düşürülmüş olabileceği tahmin ediliyor. Arkeologlar ise bukadar değerli bir paranın düşürülmüş olacağı fikrine pek sıcak bakmıyor.

Sikkenin ön yüzünde Roma İmparatoru ve 54- 68 yıllarında Romayı yönetmiş olan İmparator Nero'nun portresi bulunuyor ve büyük harflarle NERO CAESAR AVG IMP yazıyor. Sikkenin arka yüzünde ise meşe çelenkleri ve büyük harflerle EX S C ve PONTIF MAX TR P III. yazıyor.

Sikke üzerindeki bu yazılar bize paranın dönem olarak M.S 56-57 yıllarına tarihli olduğu gösteriyor.
 

Üst