Arkeoloji Kudüs'te Bizans Dönemi Havuz Gün Yüzüne Çıkarıldı

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
İsrailli arkeologlar, Kudüs'teki eski bir kilisenin bulunduğu alanda 1500 yıllık büyük bir havuzun keşfedildiğini ve bir çeşmenin ayrıntılarını ortaya çıkardıklarını açıkladı.İsrail Eski Eserler Kurumu Koruma İdaresi tarafından açıklanan Ein Hanniya'nın sitesi

[Fotoğraf: Assaf Peretz, İsrail Eserler Kurumu]

Yetkililer, havuzun 2012-2016 yılları arasında Ein Hanniya Park'ta açığa çıkarılan bir havuz sisteminin parçası olduğunu söyledi. İsrailli yetkililere göre, Bizans döneminde inşa edilen havuzlar M.S. 4. ve 6. yüzyıllara kadar uzanıyor. Sahada bulunan diğer eser arasında M.Ö. 4. yüzyıldan kalma nadir gümüş sikke dikkat çekiyor. Uzmanlar, yapının M.Ö. 960 ile M.Ö. 586 arasındaki İlk Tapınak dönemine ait kraliyet yapılarına özgü olduğunu söylüyorlar.

Sitenin büyük havuzu, önemli bir yapı konumunda bulunuyor. İsrail Eski Eserler Kurumu'nun kazı direktörü Irina Zilberbod "Kazıda en önemli bulguyu, Bizans döneminden kalma geniş ve etkileyici bir havuz oluşturuyor" dedi. "Bu havuz, bir zamanlar burada bulunan bir kilisenin eteğinde geniş bir kompleksin merkezinde inşa edildi. Evin etrafında, konut kanatlarına erişim sağlayan çatı katı sütunlar inşa edildi." dedi.


Muhtemelen Kudüs'te keşfedilen en eski antik dönem M.Ö. 4. yüzyıldan nadir bulunan gümüş sikke

[Fotoğraf: Clara Amit, İsrail Antikalar Yetkilisi]

Bununla birlikte, hala gizemli havuz hakkında cevapsız sorular var. Zilberbod, "Havuzun ne için kullanıldığını bilmemiz çok zor. Sulama, yıkama, peyzaj veya belki de sitedeki vaftiz törenlerinin bir parçası olabilir." dedi.
Arkeologlara göre, nimflerin tasvirleriyle süslenmiş bir çeşme, İsrail'deki türünün ilk örneği.

Uzmanlar, şimdi tekrar işleyen eski su sistemlerini onarmak için çalışıyorlar.Bizans döneminde yaşayanların kullandığı gemi seramikleri [Fotoğraf: Clara Amit, İsrail Eserler Kurumu]Kudüs'teki trenle Ein Hanniya havuzu [Fotoğraf: Assaf Peretz, İsrail Antikalar Yetkilisi]

Arkeologlar ayrıca, Bizans döneminden önce, Ein Hanniya'nın, Birinci Tapınak zamanında bir kraliyet mülkü olabileceğini düşünüyor.

Site, İsrail'deki bazı şaşırtıcı arkeolojik yerlerden biridir ve bunların çoğu erken Hıristiyanlığa ışık tutmaktadır. Örneğin, arkeologlar, bir zamanlar eski kıyı kenti Ashdod-Yam'daki bir kilisenin veya manastırın zemininde 1.500 yıllık bir Hristiyan mozaiklerini ortaya çıkardılar.


Ayrıca 2017'de, Kudüs'ün Eski Şehri'ndeki Şam Kapısı yakınında 1,500 yıllık bir mozaik zemin üzerinde eski bir Yunan yazıt bulundu. Yazıt, MS 6. yüzyılda hüküm süren Bizans imparatoru Justinianstan söz eder ve binanın kuruluşu Konstantin adlı bir papaz tarafından anılır.
 
Son düzenleme:

Üst