• Haftalık Video Serisinden Yeni Videomuz Yayımlandı İzlemek İçin Tıklayın Uluburun Batığı

Kırık Camlar Teorisi

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#1
Kırık camlar teorisi veya başka bir kullanımla kırık pencereler teorisi olakta bilinen teoridir. İngilizce ve asıl karşılığı "Broken Windows Theory" dir. 1969 yılında Amerkikalı Philip Zimbardo tarafından yapılmış olan bir deneyden elde edilen veriler üzerine kentsel bozukluk ve anti-sosyal davranışlar üzerine bir teoridir.


Deney aslında bizim çok yakından bildiğimiz bir konuya denk gelmektedir. Bir Kereden Bir Şey Olmaz sözünün sonuçlarının ne olacağını anlatmaktadır.

Teori de kullanılan deney özellikle şu şekilde: Boş olan bir ev bir müddet kontrol ediliyor ve evde hiç bir değişiklik olmuyor. Daha sonra binanın bir çamı gözetleyenler tarafından kırılıyor. Cam bir müddet kırık olarak duruyor fakat bir süre sonrasında cam kırık olduğunu görenler sağlam camları kırmaya başlıyor. Sonuç olarak geçen zanan içerisinde binada kırık olmayan cam kalmıyor.

Teori, düzen halindeki kamuya açık kentsel ortamlarda düzenin sürdürülmesi, daha ciddi suçların ve vandalizmin oluşmasını önlemek amacıyla izlenmesi anlamına gelir. Amaç; düzende bozulan küçük şeylerin tekrar düzenli olacak şekilde değiştirilerek, düzenin sağlanmaya devam edilmesidir.

Özetle bir kereden bir şey olmaz, yerine önlem almak gerekmektedir. Önleme rağmen bir olumsuzluk olması durumunda örnekte olduğu gibi ilk kırık camın takılması gerekmektedir.

Teori basit. Şimdi de bu teoriyi iş hayatına uyarlayalım

Bir şirkette alınan kararların uygulanmasında açılacak en küçük bir istisna (Ki genelde bu istisna, bu karara imza atan patronun ta kendisi olur) kararın uzun vadede başarılı bir şekilde uygulanmışlığına zarar verir. Kararı atıl hale getirir.

Şirket içindeki tüm uygulamalar büyük bir ciddiyetle uygulanmalı. Ceza sistemi mi var? Elbette cezanın istisnai halleri, uygulanamayacağı durumlar olabilir. Ama bu durumlar bile doğru iletişimle hem söz konusu çalışana hem de bu çalışanla aynı pozisyondaki kişilere izah edilmeli. Aksi takdirde insanlar "Ceza var ama uygulanmıyor nasılsa.." diye bir boşvermişlik hali içine girer. Kısacası, iletişimi doğru yapılmamış her istisna sonraki seferler için emsal teşkil ediyor.

Diğer yandan müşterilere yönelik uygulamalarda, satış ve fiyat stratejilerinde de o ilk camı kırdırmamak gerekiyor. Bununla ilgili bir öneri: 500 TL'lik bir ürünü kampanyayla 250 TL'ye indirirseniz o ürünün psikolojik fiyatı artık 250 TL'dir. Aynı kişiye ya da o kişiyle temas halinde olan başka bir kişiye bir daha 250 TL'den satamazsınız. Aynı anlama gelse de "1 ürün alana 1 ürün hediye" kampanyası bile psikolojik olarak fiyatı 250′ye düşürmez.

Ya da bir müşterinize o günkü kargo firmasındaki aksilikten (Zira hep olur bu!) dolayı ürünü kuryeyle yolladıysanız, bir sonraki siparişte de kurye hizmetiyle almayı talep eder. İlk kurye gönderiminde açıklamanızı "Bu sefere mahsus, maliyetlerimiz el vermediği halde sırf sizin işiniz görülsün diye bu kez böyle yapıyoruz, bundan sonraki siparişlerde yine kargo ile göndeririz" şeklinde net bir biçimde belirterek bir sonraki talepleri için elinizi güçlendirirsiniz. "Ama biz açıklamasını yapmıştık" şeklinde.

Kısacası iş hayatında olsun, özel hayatta olsun "Bir kereden bir şey olmaz" mantığından kurtulmak gerekiyor. Bir kereden "çok" şey olur!

Not: Mavi kısım ile yazılmış kısım alıntıdır.
 

Üst