Arkeoloji Kayseri’deki Keykubadiye Sarayı Kazılarında Yeni Bir Çini Türü Bundu

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Alaeddin Keykubad'ın yaptırmış olduğu ve Kayseri’deki Keykubadiye Sarayı kazılarında, bugüne dek hiçbir üslupta rastlanmayan bir çini ortaya çıkarıldı. Bahçıvan figürlü çini, saray mimarisi ve kültürü hakkında birçok ip ucu vereceğe benziyor.


Anadolu Selçuklu Sultanı 1.Alaeddin Keykubad tarafından Kayseri’de yaptırılan Keykubadiye Sarayı gün yüzüne çıkarma çalışmaları devam ediyor. 1950’lerde Zeki Oral tarafından keşfedilerek bilim dünyasına ve kamuoyuna duyurulan sarayın yeni dönemde kazı çalışmaları, Prof. Dr. Ali Baş öncülüğünde tekrardan başladı. Çalışmalarda arkeoloji dünyasını heyecanlandıran bir keşif yapıldı. Kobalt mavi, siyah ve turkuvaz maviye boyalı, sır altı tekniğinde yapılan, bugüne dek hiç rastlanmayan bir üslupla yapılmış çinide, elinde kürek tutan, ön ve arkada birer bitki ile sınırlandırılan bir erkek görülüyor. Sola dönük vaziyette küreğiyle toprağı bellerken betimlenen figürün, bir bahçıvanı betimlediği tahmin ediliyor.


Türk Tipinden Farklı
Anadolu Selçuklu hakkında yapılan en önemli kazının Beyşehir’deki Kubadabiye Sarayı bulunduğunu ve burada da çok sayıda çiniye ulaştıklarını belirten Baş, Kayseri’deki üslup ile ilk kez karşılaştıklarını söylemiş oldu. Baş şöyle konuştu: “Bu üslubun bizim geleneksel minyatür, maden sanatımızda örnekleri vardı fakat çinide yoktu. Çinide Uygur geleneği dediğimiz bir tip vardır. Çekik gözlü, hokka burunlu özelliklere sahiptir. Minyatürlerde, çinilerde vardır. Ama buradaki figür öyle değil. Etnik anlamda da dini anlamda da farklı olabilir. Özetle Türk tipi diye bahsettiğimizin haricinde bir figür üslubu bu. Sekiz kollu yıldızı Selçuklu’da her yerde görürsünüz. Oradaki figürlerle bu figür arasında değişiklikler var. Kayseri yöresi için de ilginç bir keşif.”

Yeni keşiflere yol açacağı tahmin ediliyor.

Kültür ve gezim Bakanlığı’nın desteğiyle iki yıldır süren kazıların saray mimarisini bulgu için bir yol açmış olduğun kaydeden Prof. Baş, “Anadolu Selçuklu’nun cami, medrese ve han mimarisini iyi biliyoruz. Fakat saray mimarisiyle çok bir bilgimiz yok. Keykubadiye Sarayı’nı biliyorduk. Fakat orası özel mülkiyetti. Gidip gezme imkanı olsa bile iki küçük kalıntıdan başka bir şey göremezdiniz. Bu kazı bize Anadolu Selçuklu periyodunun saray mimarisini, saraydaki kültür ve sanatını gösterecek. El sanatlarından çok sayıda çini ve cam çıkıyor. Bunlar saray için çok önemli. Selçuklu saray mimarisini çok iyi yorumlama şansımız olacak” diye konuştu.
 
Konu Sahibi Benzer Konular Bulunduğu Forum Mesajlar Tarih
Kappadox Türkiye Arkeolojisi 0

Benzer Konular


Üst