• Haftalık Video Serisinden Yeni Videomuz Yayımlandı İzlemek İçin Tıklayın Uluburun Batığı

Kahire Yakınlarında Yeni Bir Antik Mısır Tapınağı Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1

Mısırda yapılan yeni kazılar birçok tarihi eser ve tapınağı da gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor. Kahire yakınlarında yapılan yeni kazılarda Firavun 1. Nechanebo dönemine ait olduğu belirlenen bir tapınak kalıntılarına ulaşıldı. (1. Nectanebo Mısırın 30. Hanedan Firavunuydu)

Menduh El-Damadi tarafından geçen haftalarda yapılan basın açıklamasına göre tapınak modern kent yerleşimi bulunan Mataria semtinde bulundu. 2400 yıllık olduğu düşünülen tapınak Alman ve Mısırlı arkeologların çalışmaları sonucunda gün yüzüne çıkarılıyor.

Kazıda görevli olan Şerif El-Şabban tarafından yapılan açıklama şöyle "Tapınaklarda kullanılan taşların sonradan yağmalanıp günümüz yapılarında yeniden kullanılmasından dolayı, döneminde Antik Mısır’ın en kutsal şehirlerinden biri sayılan Kahire’den geriye çok bir şey kalmamıştır."

Antik Mısır’da Iunu olarak bilinen Heliopolis Mısır’ın en eski başkentidir. Bölge ilk olarak 20. yüzyılın başlarında kazı çalışmaları yapılmıştır. Malesef birçok eser özel koleksiyonlara girmiştir. Bölgede yapılan kazılarda, tahminlere göre Mısır’ın günümüze ulaşmış en eski dikilitaşı olan, Orta Krallık Dönemi Firavunu I. Senusret’in obeliski bulunmuştur.

Kazı alanında yapılan detaylı incelemeler sonrasında yeni buluntuların olacağını tahmin etmekteyiz.
 

Üst