Arkeoloji Japonya'da Bulunan Çömlek Parçaları En Eski Kanji Örnekleri Olabilir

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Japon yetkililerin yaptığı açıklamaya göre bir adada yapılan kazılar sonucunda bulunan seramik parçası, Japonya'daki seramiklerde kanji karakterlerinin en eski kullanımlarından birini içeriyor.
Nagaki Prefecture'da bulunan bir çanak çömlek parçası
Geç Yayoi Çömlekçilik Kültür dönemine (M.Ö. 300 - MS 300) kadar dayandığı tahmin edilen parçalardan, Japonca'da "shu" kısmı okunabiliyor.

Parça geçen Temmuz ve Aralık ayları arasında ana Kyushu adasının kuzeybatısında Ikinoshima adasındaki arkeolojik kazıda, demirden yapılan ürünler de dahil olmak üzere diğer kalıntılarla birlikte keşfedilmişti.

Seramik parçası 7.5 santimetre boyunda , 8,8 cm genişliğinde ve 4 milimetre kalınlığında, muhtemelen bir kabın parçasıydı. Kanji'nin bitmiş parça üzerinde keskin bir alet ile kazınmış olduğuna inanılıyor.


Geç Yayoi Dönemi Çömlekçilik Dönemi'nden (M.Ö. 300 - AD 300) bir parçaya kazınmış tüm kanji karakteri "shu" görüntüsü [Fotoğraf: The Asahi Shimbun]

Parçanın bulunduğu Karakami arkeolojik alanının o ulusun bir yerleşimi olduğu düşünülüyor.

Bir eğitim kurulu yetkilisi, "Zhou adı verilen hanedanın o sırada (Çin'de) mevcut olmadığı için, kanji birinin adıyla kullanılma ihtimalini yüksek" dedi. "Bu, Japonya'daki bu dönemdeki harflerin varlığını destekleyen değerli bir eser." dedi

Kasenin şekli, Çin'in Liaodong yarımadasında bir alanda üretildiğini ve ardından İkinoshima'ya getirildiğini gösteriyor.
 

Üst