Japonya'da 23.000 yıllık Balık Kancaları Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Japonya'daki Sakitari Mağarasında bilinen en eski balık kancaları bulundu. 23.000 yıllık olduğu tespit edilen balık kancaları denizcilik ile ilgili gelişmelerin Asya bölgesinde bilinenden çok daha önce gelişmeye başladığını gösteriyor.


23.000 yıllık iğneler deniz kabuğundan özenle yapılmış iğneler, Timor'da bulunan 16.000 yıllık ve Papua Yeni Ginede bulunan 18.000 yıllık iğnelerden daha eski.

Araştırmacılar erken dönem insanların mevsimlik olarak çok iyi bir şekilde beslendiklerini söylüyor. Bilim insanları bu söylemi mağarada bulunan mevsimsel tatlı su yengeçleri, pişmiş kurbağa, kuş ve yılanbalığı kalıntılarına bakarak söylemektedirler. Araştırmacılar bu bilgiler ışığında Okinawa adasındaki yaşamın 35.000 yıl önce başlamış olabileceğini tahmin ediyorlar.


Researchers excavate Sakitari Cave in Okinawa, where fishhooks dating back some 23,000 years
have been discovered [Credit: Okinawa Prefectural Museum and Art Museum, via AFP]


30.000 ila 35.000 yıl öncesine ait balık kemikleri bulduklarını belirten ekip, kazılarda ilerleyen dönemlerde daha eski buluntuların ortaya çıkmasının muhtemel olduğunu dile getirdi.
 

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#2
Bakalım kazılar ile ilgili haberleri ilerleyen zamanlarda yine alırız. 35000 yıl gerçekten çok büyük bir rakam, bu devirde yaşan insanların beslenme alışkanlıkları da bulundukları çevreye uygun görülüyor. Tarım olmayınca avcılık ve toplayıcılık temel beslenme kaynağı gibi görünüyor. Ama avlanma tekniklerinde bu kadar ince detaylara sağip bir olta ucu yapmaları gerçekten hayret verici.
 

Üst