• Haftalık Video Serisinden Yeni Videomuz Yayımlandı İzlemek İçin Tıklayın Uluburun Batığı

İsrail'de 4000 Yıllık Devasa Dolmen Keşfedildi

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Ortadoğu'da içinde sanatla alakalı unsurlar barındıran ilk dolmen İsrail'de ortaya çıkarıldı. İçinde oymalar ve süslemeler bulunan dev dolmenin 4 bin senelik olduğu tahmin ediliyor.


Dolmenin havadan görünümü. Höyükte yaklaşık 50 ton ağırlığında oyma taş ve 400'den fazla taş parçası bulunuyor.

İsrail'in Üst Celile bölgesindeki Kibbutz Shamir mevkiinde dev taş masayı andırır 4 bin senelik dolmen ortaya çıkarıldı. Bir tümülüste fark edilen ve Orta Tunç Çağı'na tarihlenen, 20 metre uzunluğundakli dolmenin 400'den fazla taş parçası kullanılarak inşa edildiği belirtiliyor. Dolmenin bulunmuş olduğu tümülüste benzeri mezarlar bulunup bulunmadığı araştırılacak.

Tel Hai Koleji, İsrail Eski Eserler İdaresi ve Kudüs İbrani Üniversitesi arkeologları dolmenin, dekorasyon ve süslemeleri ile dikkat çekici olduğunu belirtiyor. Özellikle 2m x 3m ebadında ve 50 ton ağırlığındaki üst tavana oyulmuş kaya çizimleri dikkat çekici.


Yapılı odanın iç kısmında bulunan gravürler
Plus One Bilim Dergisinde yer alan bilgilere nazaran dolmen, Prof. Gonen Sharon'un Tel Hai Koleji'ndeki Galilee Çalışmaları Programı çerçevesindeki ziyareti esnasında tesadüfi şekilde bir tümülüs oluşumun ortasında keşfedildi. Gömütün içinde takı parçaları ve boncuklar da bulundu. Ceset kalıntısı yada başka bir bulgu bulunup bulunmadığı bilgileri ise haberde yer almıyor.


Orta doğuda benzersiz 50 tonluk bir kapak taş ile oyulmuş bir tavan olan ve Kibbutz Shamir tarafından keşfedilen dev dolmen, 4.000 yıl öncesine dayanıyor

İsrail Eski Eserler Kurumu arkeologlarından Uri Berger, Ortadoğu’da bir ilk olarak üzerinde oyma çizimlerin bulunmuş olduğu dolmen tipi gömüt (mezar) bulunduğunu belirterek; "Çizimler merkeze doğru giden yaylardan oluşuyor. Sanat içerikli içerikli çizimler bunlar. Tavanda ortalama 15 civarında buna benzer çizim var fakat içerikleri şu an için tamamen gizemli ve anlamdırabilmiş değiliz. Bizim düşüncemize göre bu yapıt bir resmi yapı. Yani o çağlarda burada bir siyasal irade bulunduğunun göstergesi. İsrail'in karanlık çağları olarak adlandırdığımız döneme ait önemli bir bulgu bu." dedi.


Kompleks dolmen ana odasının içinden görüntü

İbrani Üniversitesi Bilgisayarlı Arkeoloji Laboratuvarı'nın tavandaki çizimleri esere zarar vermeden taradığını belirten laboratuar yöneticisi Profesör Lior Grossman, oluşturdukları 3 boyutlu modelleme sayede çizimlerin çıplak gözle daha rahat incelenmesinin sağlandığını belirtti.

 

Üst