Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Arkeoloji İsrail'de 1.500 Yıllık Bizans Mozaikleri Bulundu

Konu, 'Asya Arkeolojisi ve Sırları' kısmında Orion tarafından paylaşıldı.

 1. Orion

  Orion Site Başkanı
  Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Mart 2016
  Mesajlar:
  990
  Beğenilen Mesajlar:
  131
  İsrail'deki arkeologlar, bir zamanlar bir kilise veya manastırın zemini olan 1,500 yıllık Hıristiyan mozaikleri ortaya çıkardılar.

  [​IMG]
  Fotoğraf: Sasha Flit, Tel Aviv Üniversitesi


  Yapının zemininde Yunanca yazılı bir yazıt, arkeologlara hayati bir ipucu verdi. Yazıt, Antik Gürcü takviminde bir tarihten bahsediyor ve uzmanlara binanın yapılışı hakkında ipuçları veriyor. Zeminde Tarih olarak 292 yılı yazıyordu buda MS 539'a karşılık geliyor.

  [​IMG]
  Fotoğraf: Sasha Flit, Tel Aviv Üniversitesi

  Yazıyı deşifre eden Kudüs İbrani Üniversitesi'nden Dr. Leah Di Segni, "Bu yazıt, Gürcistan takviminin bu topraklarında Gürcistan'da kullanılmadan yıllar önce ortaya çıktığının kanıtıdır" dedi.

  İsrail Eserler Kurumu, Tel Aviv Üniversitesi ve Almanya'daki Göttingen Üniversitesi ile Leipzig Üniversitesi'nden uzmanlar da projeye katıldı.

  [​IMG]
  Fotoğraf: Anat Rasiuk, İsrail Antikalar Yetkilisi  2015 yılında Tel Aviv ile Kudüs arasındaki Bizans dönemi dinlenme yerinde 1.500 yıllık bir kilise keşfedildi. 2014 yılında aynı dönemden kalma başka bir kilise kalıntıları güney İsrail'de ortaya çıkarıldı.

  Uzmanlar ayrıca, İsa'nın havarileri Peter, Andrew ve Philip'in evi olan Bethsaida köyü Julias'ın kayıp Romalı şehri bulduklarına inanıyorlar.
   
 2. aysun35

  aysun35 ★★★
  Gümüş Üye Bronz Üye Üye Yeni Üye

  Kayıt:
  13 Mayıs 2016
  Mesajlar:
  201
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Burada bulunan Kilise ve Manastırın kalıntıları 1000 den fazla genç öğrencinin katılımı ile yapılan küçük kazılar sayesinde çok hızlı bir şeklide ilerliyor. Anladığım kadarı ile bir sponsor lise çağındaki bu öğrencilerin ücretlerini karşılıyor.

  Bulgular arasında yeni mozaikler ve dönemin Türkiye topraklarından geldiği düşünülen mermer parçaları bulunuyor. Parçalar arasında büyük işlenmiş taşlardan yapılmış duvar kalıntıları ve haçlar, mermer pencere perdelerle süsleri, mermer sütunların tabanı da dahil olmak üzere çeşitli mimari unsurları bulunuyor.

  Kazıda ortaya çıkarılan bazı mozaiklerden bazı fotoğraflar.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş