Haberler Isparta’da Bir Evin Duvarında 2 Bin Yıllık Mezar Steli Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Isparta’nın Aksu ilçesi Sofular köyünde bir evin duvarında devşirme taşı olarak kullanılmış Roma dönemine ait mezar steli bulundu.


Aktüel Arkeoloji Dergisi’ne bir okuyucu tarafından gönderilen fotoğrafla birlikte başlayan araştırma Isparta Müzesi yetkililerini de şaşırttı. Uzmanlar yıkık durumdaki evin bir duvarında devşirme olarak kullanılan steli gördüklerinde şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çevre evlerin duvarlarında ve bahçelerinde de çok sayıda Roma dönemi mezar stelleri olduğu tespit edildi. Çevrede bilinen antik kent olmaması müzecileri bölgede araştırma yapmaya yöneltti. Şimdilik 2 bin yıllık mezar stellerin nereden getirildiği tam olarak bilinmiyor.

Literatürde bu köyde bulunan herhangi bir antik kent isminin geçmediği biliniyor olsa da, taşların bölgeye en yakın mesafedeki Tynada Antik Kenti’nden getirildiği düşünülüyor. Müze yetkilileri tarafından yapılan ilk incelemede steller arasından bir tanesinin sağlam durumda olduğu ve bir duvarın devşirme taşı olarak kullanıldığı anlaşıldı. Yaklaşık 1 metre yüksekliğindeki stelin üstünde Yunanca bir yazıt, 3 insan kabartması ve üçgen alınlığının ortasında da bir hayvan kabartmasının olduğu görüldü. Müze müdürlüğü bölgede inceleme yapmak ve eserleri müzeye taşımak için çalışma başlattı.​
 

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#2
Gülelim mi, ağlayalım mı? Valla bilemedim her yerden tarih fışkıran ülkemizde tarihi eserler hakkındaki bilgimiz ve gerekli hassasiyetimizin seviyesini görmüş bulunuyoruz.
 

Üst