Arkeoloji İskenderiye'de Sahte Mezar Taşı Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
İskenderiye'deki Al-Abd arazisinde çalışan bir Mısır Arkeolojik misyonu, bölgedeki Helenistik mezarlığın Doğu bölümünde gerçekleştirilen kazılar sırasında Graeco-Roma dönemine tarihlenen çeşitli mezarların kalıntıları ve arkeolojik unsurlar ortaya çıkardı.


Graeco-Roma mezar taşı sütunlar ve merdivenlerle tamamlanmış bir tapınak girişini tasvir etmektedir
[Fotoğraf: Eskiçağ Bakanlığı]

Eski Eserler Konseyi Genel Sekreteri Mostafa Waziri; bu kalıntıların, tanrıların sahneleri ile süslenmiş lambalara kaynak sunan bir koleksiyon olduğunu açıklıyor. Ancak, en önemli buluntu, mezar taşlarından birini mühürlemek için kullanılan bir mezar taşı veya boyalı sahte kapı olduğunu da ekledi. Al-Abd arazisi, Helenistik döneme ait bir dizi mezar içeren İskenderiye'nin antik kentinin doğu mezarlığı içinde yer almaktadır.

https://3.bp.blogspot.com/-AWOx-l3Y1WA/WlZjsFkk5RI/AAAAAAACICQ/EH45sSptYSwBrlF6UdMkV4BxRmPp9kCfACLcBGAs/s1600/alexandria01.jpg

Mezarlarda bulunan kandil (yağ lambası) [Fotoğraf: Eskiçağ Bakanlığı]

Eski Mısır Eserler Sektörü Başkanı Dr. Ayman Ashmawy, mezar taşının, eski bir Mısır tarzı tapınağın cephesini temsil eden düz bir zemin üzerine kum ve kireç karışımı ile tamamlanmış. Bir dizi süsleme ve yazıt içeren mezar taşında girişi temsil eden kısmanda 2 adet sütun ve merdiven bulunmaktadır. Merdivenler açık bir kapıya ve güneşli simgeleyen bir dekorasyona sahip.
https://4.bp.blogspot.com/-S8gZuMCxvYw/WlZjwHN1I7I/AAAAAAACICU/ppHnzmG59A4p04D17EK0zzR5Sjxt121EQCLcBGAs/s1600/alexandria02.jpg

Mezarlarda bulunan kandil (yağ lambası) [Fotoğraf: Eskiçağ Bakanlığı]

Mısır kazı heyetinin başkanı İbrahim Metwaly, bu mezar taşının eski Mısır çağlarında hırsızları mezarın gerçek kapısından uzak tutmak için bir aldatmaca olduğunu düşündüklerini söyledi. Yıpranmış durumda bulanan sahte mezar taşı şu an restorasyon aşamasındadır.
 

Üst