Arkeoloji İran'daki Kurgan İçin Acil Kurtarma Kazısı Yapıldı

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Azarbeycan Eyaleti, Ahar şehrinde bulunan Abellou sitesinde bulunan kurganda, kronolojinin oluşturulması ve alanın mimari yapısının belirlenmesi amacıyla acil bir arama kurtarma çalışması yapıyor.

https://4.bp.blogspot.com/-5OlFIQ_2qUc/WmhqiTJk9zI/AAAAAAACIos/JWoWoj06d94QJnfuqlIugObgV-V7UM6YQCLcBGAs/s1600/Iran_02.jpg

Fotoraf: Tabriz7
Kurgan sitesini acil kurtarma projesi ekip başkanı Muhammed Feizkah aracılığı ile Kültürel Miras ve Turizm Araştırma Enstitüsü (RICHT) Halkla İlişkiler Bürosu tarafından yayınlandı. Bu kararın alınmasında Abellou kurganının tamamen yıkılma olasılığının bulunması etkili oldu.

Bölgedeki Doğu Azarbeycan Bölgesi Kültür Mirası Departmanı uzmanlarında bir arkeolog grubu mezar odası alanının kaçakçılar tarafından büyük ölçüde tahrip edilmesinin kurganın mimari yapısının ve kronolojik süreçler üzerinde bir sonuca varmayı zorlaştırdığını dikkat çektiler.

Şu ana kadar kaçakçılar ve soygunculardan iki taş ok ucu ve bir kafa tası Bronz Çağına ait olduklarına dair bir referans noktası olarak kabul edilebiliyor.

https://2.bp.blogspot.com/-AdCdX5dOIek/Wmhq05Ipi3I/AAAAAAACIow/TUw1KjIaFnAR0yWtUo1Xud3ggOXY-Jb8gCLcBGAs/s1600/Iran_05.jpg

Fotoraf: Tabriz7
Son yıllarda kurgan üzerinde meydana gelen tahribatın en önemli sebeplerinden biri yetkisiz kazılar ve bu durumun çevre kurganlara da sıçramış olması acil kazının temel sebebini oluşturuyor. Abellou Kurganı 40 metre çapında tam dairesel şekilde ve bu dairenin tam ortasında mezar odası bulunuyor. Bu mezar odası ise büyük taş parçaları kullanılarak inşa edilmiş.

Feizkhoh, ilk kurganların Kafkasya'da M.Ö. 4. binyıl'a tarihlendiğini ve Hint-Avrupalılarla ilişkili olduğunu da ekledi. İran'ın kurganları hakkında şu ana kadar kapsamlı bir çalışma yapılmadığını Abellou kurganının etrafındaki birkaç kurganla birlikte Azarbeycan bölgesinde MÖ 2. bin yıl ortasında göç kültürünün özelliklerinden biri olduğunu belirtti.


Fotoraf: Tabriz7

Araştırmanın kurgandaki erken Tunç Çağına tarihlenen kısımların tanımlanmasına yardım edeceği düşünülüyor. Ayrıca Kültür Varlıkları ve Turizm Araştırma Enstitüsü verdiği acil kurtarma kararı, son derece yerinde ve tarihsel anıtların korunması için atılmış önemli bir adım olarak görülüyor.
 
Konu Sahibi Benzer Konular Bulunduğu Forum Mesajlar Tarih
Orion Türkiye Arkeolojisi 0

Üst