Arkeoloji İngiltere’de Viking Ordusunun Büyük Bir Kampı Ortaya Çıkarıldı

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#1
Arkeologlar, 9. yüzyılın sonlarında İngiltere’yi fethetmeye hazırlanan binlerce savaşçıya ev sahipliği yapan devasa Viking kampını ortaya çıkardı.


Torksey’deki Viking kış kampında bulunan eserlerden bazıları
Fotoğraf: itzwilliam Museum / Dawn Hadley & Julian Richards.​

Lincolnshire’daki Trent Nehri kenarında Torksey’de kurulan kamp, Vikingler tarafından kış ayları boyunca savunma ve stratejik konumu için kullanıldı.

Sheffield Üniversitesi ve York Üniversitesi’ndeki arkeologların yürüttükleri araştırma, kampın geçici olarak orada konaklayan binlerce Viking savaşçısı, kadın ve çocuklar tarafından nasıl kullanıldığını ortaya çıkardı.

Vikingler ayrıca bu bölgeyi, gemileri onarmak, ganimetleri eritmek, üretim yapmak, ticaret yapmak ve oyun oynamak için bir üs olarak kullanmıştı.
Sheffield Üniversitesi’nden araştırmayı yöneten Profesör Dawn Hadley: “Torskey’deki Vikingler kampı, sadece bir avuç cesur savaşçıdan daha fazlasıydı. Burası, tüccarlarıyla, aileleriyle, şölenleriyle ve eğlenceleriyle çağdaş kasabalardan daha büyük bir merkezdi.” diyor.

“Bölgede bulunanlardan, orada teknelerini tamir ettiklerini ve külçe yapmak için yağmaladıkları altın ve gümüşleri ya da ticaret yapmak için kullandıkları metal çubukları erittiklerini biliyoruz.”

“Metal dedektör kullananlar, Vikinglerin, kadınlar ve çocuklar da dahil olmak üzere zaman geçirecekleri, baharı bekleyecek ve bir sonraki saldırının başlaması için geçen zamanda oyun oynamaya çok fazla vakit harcadıklarını öne sürerek, 300’den fazla kurşun oyun parçasını buldular.”

Kamp Düşünülenden Büyük

Lincolnshire’daki kampın kesin yeri ve ölçeği uzun yıllar tartışıldı, ancak şimdi Sheffield ve York’un araştırmaları bu kampın gerçek boyutunu ortaya çıkarmaya başlıyor. Şu an bu kampın, York da dahil olmak üzere, zamanın pek çok kasaba ve kentinden daha büyük ve en az 55 hektarlık bir alan olduğu düşünülüyor.

Ayrıca arkeologlar ve metal dedektörcüler sayesinde 300’den fazla sikke da dahil olmak üzere 1000’den fazla bulgu elde edildi. Bu sikkeler arasında, Viking ticaret yolları vasıtasıyla bölgeye gelmiş olabilecek 100’den fazla Arap gümüş sikkesi de dahil.

Broş parçaları ve külçeler de dahil olmak üzere, 50 parçadan fazla kıyılmış gümüş, nadir kesme altın parçacıkları ile birlikte bulundu. Bu maddelerin kampta işlenmiş (eritilmek için kıyılmış) olduğuna dair kanıtlar da saptandı. Diğer buluntular arasında 300 oyun parçası, demir aletler, ağırşaklar, iğne ve balıkçı ağırlıkları yer alıyor.
 

Üst