Arkeoloji İngiltere'de Demir Çağından Kalma Kafa Tası Bulundu

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#1
Roger Evans isimli bir adam Sowy Nehri kıyısında köpek gezdirirken bir kafa tası buldu. Bilim adamları bulunan kafa tasının Demir Çağın'na ait olduğunu söylüyor.


Kadının öldüğünde kafatasının vücuttan kopuk olduğu düşünülüyor
[Fotoğraf: Environment Agency]

Bilim adamları, başının, İngiltere'nin ilk Roma istilasından yüzyıllar önce M.Ö. 380-190 yıllarında 45 yaşında ya da daha yaşlı bir kadına ait olduğunu ileri sürdüler.

Keşif sonrasında, Çevre Ajansı (EA), South West Heritage Trust (SWHT) ve kendi arkeologlarının daha fazla ipucu araması için bölgedeki su seviyelerini düşürdü. Yapılan araştırmalarda kadının vücuduna dair bir ize rastlanmazken bölgede kereste parçalarına rastlandı. Kerestelerin yaşının belirlenmesi için üzerinde radyo karbon incelemeleri devam ediyor. Bilim adamları bu kereste parçalarının nehirden karşıya geçiş için bir köprünün parçaları olabileceğine inanıyor.

Yapılan incelemelerden sonra su seviyeleri yapıları korumak için tekrardan normal seviyeye döndürüldü. Uzmanlar, Demir Çağı kadın başının ölümünden sonra ya da kısa süre sonra koptuğuna inanıyorlar.

SWHT arkeolog Richard Brunning "Demir Çağı için ayrılmış başlıklar olağandışı bir keşif değil, kafatasının ahşap bir yapının yanında bir sulak alana yerleştirilmesi çok nadirdir ve muhtemelen sulu ortamlarda ritüel sunum yapma pratiği yansıtmaktadır" dedi.

Insan kemik uzmanı tarafından yapılan bir inceleme, Demir Çağı kadınlarının diş eti hastalığından ve diş kaybından büyük oranda çekildiğini gösterdi.

Kafa tası bulunan kadın çocukluk çağında en az bir kronik hastalık veya beslenme stresine uğradığı tespit edildi.
 

Reklam

Üst