• Haftalık Video Serisinden Yeni Videomuz Yayımlandı İzlemek İçin Tıklayın Uluburun Batığı

Arkeoloji İngiltere’de 10.000 Yıllık Mum Boyası Bulundu

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#1
Arkeologlar İngiltere'de eski bir göl kenarında muhtemelen atalarımız tarafından kullanılan 10.000 yıllık mum boyaları ve boya yapımında kullanılan malzemeler keşfetti. Bulguların avcı toplayıcıların yaşamında renkler ve sanat uygulamaları hakkında bilgi vermesi bekleniyor.
https://3.bp.blogspot.com/-Sv8hW8nNKSw/Wm-C120d6TI/AAAAAAACJAw/wmaG03HbqiUBFr2_7fPEBf3F7tXpqrCTACLcBGAs/s1600/ancient_lake-3.jpg

Aşı boyalı çakıl taşı, aşırı düz çizgili bir yüzeye sahip
[Fotoğraf: Paul Shields / University of York]
22 cm uzunluğa ve 7 cm genişliğe sahip tarih öncesi dönemden kalma mum boyası, İngiltere'de Kuzey Yorkshire'da eski bir göl bölgesinde bulundu. Arkeologlar başka bir kazı alanı olan nehir yatağında aşı boyası çakıl taşı buldular. Çakılın üzeri kımızı pikment tozu üretmek için kazınmış olduğunu gösteren ince çizikli bir yüzeye sahipti.

Bahsedilen arkeolojik alan, Mezolitik Döneme tarihlenmektedir.

Araştırmanın baş yazarı ve York Üniversitesi arkeologlarından olan Dr. Andy Needham "Renkler, avcı toplayıcıların hayatlarının çok önemli bir parçasını oluşturuyordu. Aşı boyasından çok canlı bir renk olan kırmızıyı güzel bir şekilde elde edebiliyordunuz. Anlayabildiğimiz kadarı ile boya çok farklı amaçlara kullanılmıştır." diyor.

Needham bulgulardan birtanesini "Bulunan en son parça, tıpkı bir mum boyası gibi; yuvarlak bir uçtan kenarlara doğru keskinleşiyor ve ucu kesilmiş. Bulgular bize bu parçanın kullanılmış olduğunu gösteriyor." şeklinde yorumladı.

Araştırmacılara göre, bölge Mezolitik dönemde oldukça önemli bir yerdi. Bölgede keşfi yapılan eserler, avcı toplayıcıların çevresiyle nasıl ilişkiler kurduklarının daha iyi anlamamızı sağlıyor.

https://4.bp.blogspot.com/-jx3q38JHmoQ/Wm-Cwiwd6sI/AAAAAAACJAs/heufexsylW0iWwDKRfOW18JFXED_3P1KwCLcBGAs/s1600/ancient_lake-1.jpg

Eski bir göl yakınlarında keşfedilen mum boyası
[Fotoğraf: Paul Shields / York Üniversitesi]

Araştırma başkanı Dr. Needham "Aşı boyasının Belkide hayvanları işaretlemek veya derilere resimler yapmak içinde kullanılmış olabilir. Bu boyalar tarih öncesine ati sanatsal açıdan zengin alanlarda bulunduğunu ve bu nesnelerle sanatsal resimler için kullanılmış olabileceğini düşünüyoruz. " diyor.

Araştırma ekibi daha önce Flixton'da bir kolye ve 30 kadar kırmızı geyik boynuzlu başlıklar bulmuştu. Buluntular Mezolitik döneme aitti.
 

Üst