Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Hz. Adem Günümüzden Kaç Yıl Önce Yaşamıştır?

Konu, 'Din ve İnsan' kısmında Kappadox tarafından paylaşıldı.

1. Orion

Orion Site Başkanı
    Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    115
    @Devrim dostum ben kesin ve net olarak böyledir demedim ve net olarak bu yazdıklarım benim görüşlerimi ifade etmiyor.

Ayrıca Hz. Adem'den öncekiler varsaki (seninde dediğine göre Sümerlerden öncesine kadar var) insan olarak kabul edilmiyor olmaz mı? Adem ve nesli ayetteki gibi olması ve ayrı bir nesil olamaz mı? Benim dediğime tam bir tezatlık göstermiyor.

Bakara, 30. Ayet: Hani, Rabbin meleklere, "Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" demişti. Onlar, "Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz sana hamdederek daima seni tesbih ve takdis ediyoruz." demişler. Allah da, "Ben sizin bilmediğinizi bilirim" demişti.

Ayette görüldüğü üzere halife atanacaksa bir topluluğun olması düşünülebilir mi. Ben sınıfa baskan secerken ogrencilerin olması gerekir kendi kendine baskan seçmem (lütfen örneğe takılmayalım) Melekler geleceği bilmediğine göre insanı tanıyorlar ki cevapları bozunguluk yaratacak birinimi yaratacaksın diyorlar.

2. Devrim

Devrim
    Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Daha önce de belirtmiştim. Hz. Adem'den önce yaratılan başka varlık varmıydı bilmiyoruz. Kesin olarak bu böyle diyemeyiz. Doğrusunu yalnız Allah bilir. Ancak yaratılan ilk insan Hz. Adem'dir ve yaşadığı dönem M.Ö. 5000 den geriye gitmediği görülüyor.

3. Orion

Orion Site Başkanı
    Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    115
    Üstad ben kaç gündür şunu düşünüyorum madem 5000 den geriye gitmiyor Hz. Adem'de ilk insan, ozaman Göbeklitepe nasıl 12.000 yıl önce oluluyor.

4. Devrim

Devrim
    Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    ;);)
    Göbeklitepe nasıl oluluyor :) onu bilmem. Neye göre hesaplıyorlar ya da sallıyorlar onu da bilemem. Ya bilim yalan söylüyor ya da din. Hangisine inanmak istersen ;)

5. Orion

Orion Site Başkanı
    Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    115
    Karbon 14 testi?

6. Devrim

Devrim
    Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Karbon 14 testinin hata payı mı daha çok, yoksa dini metinlerin mi ?

7. Kappadox

Kappadox ★★★
    Gümüş Üye Bronz Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    25
    Yazılması okunması ve düşünülmesi gereken bir söz bence buraya uygun. Bilim hata yapabilir ama tamamen reddetmek mümkünmüdür düşünmek lazım.

Bilim problelerle başlar.
    Bu problemleri zekice ve yaratıcı kuramlarla çözmeye çalışır.
    Çoğu kuram zaten yanlıştır ve (veya) denetlenemez.
    Değerli olan denetlenebilir kuramlarda yanılgılar aranır.
    Yanılgıları bulmaya ve yok etmeye çalışırız. İşte bilim böyledir.
    Hatalarını düzeltmek için sıkı bir denetimden geçirdiği çılgın,
    bazende sorumsuz fikirlerden oluşur.
    Karl Raimund Poper

8. Kappadox

Kappadox ★★★
    Gümüş Üye Bronz Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    25
    Gılgamış Destanında Gılgamış Kimdir Hangi Dönem Yaşadı ve Yaşı gibi bilgiler bulunuyor.

Destana göre Uruk sehrinin krali olan Gilgames, son derece akilli, bilgili, gezmiş tozmuş, görmüş geçirmiş, şan şeref düşkünü, acimasiz biri. Babasi kendinden önce kral olan, sonra Tanri-lastirilan Lugalbanda, annesi Tanriça Ninsun'dur. Bu yüzden onun üçte biri insan, üçte ikisi Tanriymiş. Gilgames zamaninda yazilmiş bir belge bulunmadigi için yasayip yasamadigi hakkinda kuskular var. Fakat Tufan'dan önce baslayarak, Tufan'dan sonra MÖ 1800 yillarina kadar saltanat süren krallarin yari tarihsel sayilan listesine göre Gilgames, Güney Mezopotamya'da bulunan Uruk sehir beyliğinin krali. Bu şehir Tufan'dan sonra yeniden var olan beş sehirden biri. Buraya Tanrilar ilk olarak Güneş Tanrisi'nin oglu sayılan birini kral yapıyor. Bu kral ile bir kral sülalesi başliyor. Gilgames bu sülalenin beşinci krali olarak gösteriliyor listede.

Daha geç zamanda yazilan belgelerde, onun Kuzey Mezopotamya'da bulunan KIS sehrinin krali Agga (kral listesine göre Gilgames'in çagdasi) ile güç yarisi yaptigi ve Nippur'daki Tanriça Ninlil Tapinagi'ndaki Tummal'i yapan ve onaran krallar arasinda adinin geçtigi görülüyor. Ayrica tuglalar ve vazolarda da adi yazilmiş. Bunlara göre o bir hayal ürünü kimse olmamalı.

Onun en geç MÖ 2700 yillarinda yasadigi tahmin ediliyor. O, kral listesine göre 126 yil yasamis. Bu kral listesinde Tufan'dan önce yasayan sekiz kralin ömürleri binlerce yil gösteriliyor. Bunu Tevrat'la da aynen görüyoruz. Tufan'dan sonra kral olanlarin yasam süresi yavaş yavaş kisalmaya başlamiş. Gilgames'ten sonra gelen oğlu Urlugal'in ömrü 30 yilmiş.

Yukardaki bilgilerin hepsi Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ'ın kitabından alınmıştır. Tarihsel olark özetleyecek olursak...

• Gılgamış M.Ö. 2700 yıllarında yaşamış...
    • Tufan sonrası kurulan devletin 5. kıralı ve her kral 100 yıl varsaysak tufan sonrası 500 yıl eder.
    • Tufandan önce yaşayan 8 kral var ve ömürleri Binlerce yıl. Biz bunları 1000 yıl kabul etsek 8000 yıl yapar.
    • Tufan ve kırallar arasındaki boşluğu bilmiyoruz...
    • Son olarak M.S. 2017 yıl daha eklememiz gerkecek.
    8000+2700+500+2017= 13.217 yıl yapar. Yuvarlak hesap 13.000 ila 15.000 yıl gibi bir süreçten bahsedibiliriz. Mevcut bilgilerimiz ışığında tabiki daha öncesi varmıdır şuan için bilemiyoruz.

Şüphesiz gerçeği tam olarak bizler bilemeyiz ama bilgiler doğrultusunda günümüz insanlarının atası olarak kubul ettiğimiz Hz. Adem'in günümüzden ne kadar zaman önce yaşadığına dair tahminlerde bulunabiliriz.

9. Kappadox

Kappadox ★★★
    Gümüş Üye Bronz Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    25

Sayfayı Paylaş