Hz. Adem Günümüzden Kaç Yıl Önce Yaşamıştır?

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
Arkadaşlar tartışmalarda çok ciddi hatar yapılıyor.. bunların başlıcaları;
+Kuranı bir hikaye ya da bilin kitabı gibi okumak.
+ Kuran mecazi ifade tarzını görmemek
+işaret edilene değil de işaret eden parmağa bakmak
+Muharref dinleri referans almak
+Evrim gerçeğini görmemek
+Bilimsel gerçekleri kabul etmemek
+Tüm hadis rivayetlerini gerçek varsaymak
+İslama israiliyyattan geçmiş donelere kesin gözüyle bakmak
+ Olguları ve dini verileri günümüzün gerçekleri ile birlikte yorumlayamamak
+pozitivizö ya da ateizm...

Aklıma gelenler şimdilik bu kadar.
Sizin konu ile ilgili düşünceleriniz nelerdir merak ettim doğrusu.

Furkan

Üye
Yeni Üye
Konu ile ilgili detaylı görüşlerimi açıklama hakkım saklı kalmak üzere şu an müsait olmadığımdan başka bir forum da paylaştığım bir yazıyı aktarıyorum:

1. Furkan dedi ki:
    12 Ocak 2017, 23:01
    Benim tahminimine göre Göbeklitepe de bulunan tapınaklar da dikkate alınırsa Hz. Adem in yaklaşık 12-15 bin yıl önce yaşadığı kuvvetle muhtemeldir. Nitekim evrim süreci içinde insanoğlunun (sosyal-kültürel-bilimsel anlamda) yaklaşık 12 bin yıl önce olağanüstü bir sıçrama yaptığı ve bunun nedeninin de hala anlaşılamadığı itiraf edilmiştir. Kanaatimce bu sorunun cevabı insanın (Hz. Adem ve nesli) yeryüzüne çıkışında gizlidir.
    Yazıda belirtilen ömürlerin abartılı olduğunu, israiliyyat (yahudi kaynaklarından) geldiğini düşünüyorum.

Furkan

Üye
Yeni Üye
Hz Ademin yaşı üzerine yapılacak tartışmalar evrim gerçeğini ve bilimsel gerçekleri kabul etmeden sağlıklı bir temel üzerine inşa edilemez.
Arkadaş çıkmış “karbon 14 e mi inanıyon yoksa dini metinlere mi” diyor.. Bu şekildeki bir savunma komik olmaktan başka hiçbir şey ifade etmez. Hangi dini metinler ?? Hz. Davud nesli devam etsin diye kızlarının kendisini sarhoş edip birlikte olmasını anlatan dini metinler mi?
Tahrif edilmiş değiştirilmiş dini metinler ve batıl dinlerin bildirdiği olayları referans alamayız. Benim dinden tek anladığım İslamdır. (yani kuran) ve Kuranın ruhuna uygun sahih hadisler.
İsrailiyyattan (yani Yahudi kaynaklarından) islama geçmiş çok sayıda uydurma hadis rivayeti mevcuttur. Bunların en önemlilerinden birisi Hz. Havvanın Ademin kemiğinden yaratılmasıdır.
Kurani meselleri ve anlatıları okurken salt bir hikaye ya da masal okur gibi okuyamayız. Kuranın üslubu Arapçanın dil yapısından tamamen bağımsız değildir. Arapça dili mecaz kinaye istiare sanatı açısından çok zengindir. Ve bu gerçek Kuran da da sıkça görülür. Bunların en meşhurlarından biri Hz. Nuhun 950 sene yaşaması ifadesidir. Hz. Nuh biyolojik anlamda 950 sene yaşamamıştır. Zaten bu bilimsel gerçeklere aykırıdır. Bu bir mecazdır. Kendini yırtarcasına kavminin ıslahı için çalıştı. Tebliğ etti. Ve o kadar uzun süre yaşadı ki bir insanın yaşayabileceği en uzun süreyi yaşadı ama yine de iman etmediler demektir bu. Bin yıl Arapçada sıkça kullanılan bir deyimdir. Çok uzun süre yaşadı anlamındadır.
Ateşin icadı 1.5 milyon yıl öncedir. Bunu inkar etmek kan tahlili sonuçlarınıza itiraz etmeniz kadar saçmadır. Ateşi 1,5 milyon yıl önce kim yaktı ? Yüzbin yıl önce sivriltilmiş mızrakları bileğlenmiş keskin taşları kimler yaptı.. ??? Bunlara inanmıyorum diyen lütfen gitsin laboratuvar sonuçlarını da inkar etsin.. Elindeki telefonu da atsın çöpe.
Benim tahminime göre Hz. Adem, bilimsel gelişmelerin ışığında söylüyorum en az 12-15 bin yıl önce yaşamıştır. Çünkü modern insan eliyle yapılmış en eski yapılar Göbeklitepedeki 12-15 bin yıllık tapınaklardır. Bunlar taşı sivriltmek ve keskinleştirmenin çok çok ötesinde mühendislik hesabı bilmeyi gerektiren üstün bir zekanın ürünüdür… Ve kanımca bu ilk insanlara aittir.
İlkel insan evrim sürecinde belli bir noktaya gelmiş ve belli bir anda Allahın “ona ruhumdam üfledim” dediği anda insansı (yani Beşer) seviyesinden İNSAN seviyesine yükselmiştir. Gökyüzünden ya da ötelerden (terminatör 1 filminde olduğu gibi) yeryüzüne inmemiştir. Zaten burada idi. Sadece bulundukları yerden çıkarıldılar.
Melekler muhtemelen önceden gördükleri primat türlerinin vahşi şekilde birbirlerin kanını döktüklerini bildiğinden o malum soruyu sormuşlardır. Çünkü hayvandan pek farkı yoktu bunların Ne zaman ki ruh geldi ve İNSAN lık seviyesine yükseldi Allah’ın onu anmasına layık bir hale geldi.
Bu gerçek insan suresi/1 . ayette işaret edilmiştir:
İnsan anılmaya layık bir varlık değilken, üzerinden uzun bir zaman geçmedi mi? İnsan/1
Anılmaya layık değildi çünkü akıl-vicdan-irade (=RUH) gibi mekanizmalardan mahrum du. (ilkel seviyede idi) Ne Zaman ki Allah ona ruhundan üfledi. İşte o an insan oldu ve İlahi Vahye muhatap hale gelebildi.

Ve bu ilahi ikramın tabiki bir bedeli olmalı idi : Kulluk…
Yani öyle ateist arkadaşların iddia ettiği gibi sorumsuzca bir yaşamın olduğu bir dünya yok.. Öyle istediğini yiyip içip kalkıp gitmek yok. Adama derler ki: “Bi dakka beyefendi, hesabı ödemediniz…..”

Konu çok derin şimdilik bu kadarla yetineyim… Yazdıklarım ve verdiğim bilgiler benimde katıldığım Kurani veriler ve bilimsel gerçekler çerçevesinde yorumlamalar şeklinde görülmelidir. Yazdıklarım eksik/isabetsiz/yanlış olabilir.
Allahu A’lem… (En doğrusunu Allah bilir.)

1yusuf

★★★★
Altın Üye
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
Konu çok derin şimdilik bu kadarla yetineyim… Yazdıklarım ve verdiğim bilgiler benimde katıldığım Kurani veriler ve bilimsel gerçekler çerçevesinde yorumlamalar şeklinde görülmelidir. Yazdıklarım eksik/isabetsiz/yanlış olabilir.
Allahu A’lem… (En doğrusunu Allah bilir.)
Düşüncemiz her ne olursa olsun cümlenin sonu böyle bitmelidir. Çünkü bizler dünyayı bu alemi ve bazı sırların cevaplarını bilemeyebiliriz.

Konunun ilk sayfalarında yanlış hatırlamıyorsam @Orion 15.000 yıl vaya çok önce yaşamış insan veya insan türünde canlılar olduğunundan bahsetmişti ve bu durumda Hz. Ademi'in yaratılışı hakkındaki değerlendirmelerde bulununmuştu. Hz. Adem ilk insan olmasada 'Akıl ve irade verilmiş' ilk insan olabileceğini söylemişti.

Nus

-
Yeni Üye
MU. Yeryüzünden batışı yaklaşık M.Ö 12.000.
Var oluşu yaklaşık 70.000 sene öncesine gidebiliyor. Ve MU kültürü oldukça gelişmiş olduğu anlaşılıyor.

paladindemir

Üye
Yeni Üye
İnsanoğlunun tarihini, yaşayışını bence çok fazla detaylıca incelemeden yorum yapıyorsunuz. Eğer klavuzunuz dini kitaplar ise ve dini kitaplarımıza göre adem ile havvanın ilk insan olduğunu kabul edip, insanlığın başlangıcı sayarsanız, tevratta soy ağacı var, ortalama peygamberlere bahşedilen ömürlere göre geriye gittiğinizde bu süre 10 bin yıl öncesinden öteye gitmez. Diyebilirsiniz ki onlar değişti, soy ağacını büyük bir çoğunlukla kuran-ı kerimde destekler, kimisi diyebilir ki Kuran-ı kerim de değişti. Peki o zaman soy ağacı aramayalım,konuya başka yerden bakalım. Bilimsel olarak 2 insanın çiftleşmesiye şu anki koca uygarlığa gelemeyiz. Çünkü Anne veya babadan gelen kusurlu gen , kardeşlerin çiftleşmesiyle doğacak gen eşleşmesi yüzünden çocuğun büyük olasılıkla engelli olmasına sebep olacaktır. Bu arada işin ensest ilikşi kısmının dinler yoluyla izahı mümkün değildir ama işte mantıksız bir mantık bulacağız ya her yolu deniyelim. Şimdi tekrar diyebilirsiniz ki canım adem ile havva ilk insan , ne genetik kusuru olacak, hem buna inanıyorsak evrime de inanmıyoruz. Peki. O zaman bu kusursuz genlerden hep kusursuz çocuklar doğduysa günümüzde ki tüm insanlarında akraba olmasını da kabul ediyorsak sahip olduğumuz genetik hastalıklar neden var? Neden şu an akraba evliliği risklide, binlerce yıldır değildi? Bu fasılı bir süre kenara bırakalım, göbeklitepe diyenler olmuş bunu da geçelim. Göbeklitepeyi inkar etmiyorum da, çok daha farkında olmanız gereken hususlar var. zaten 20 bin yıl önce neredeyse tüm dünyada homosapiensler yani şimdiki bizlerin ataları yaşıyordu. Amerikaya hatta güney amerikaya şiliye yerleşmişlerdi. kimisi çinde yaşıyordu. Göbeklitepe bildiğimiz en eski yapılardan biri ama çok daha öncesine ait onlarca eşya ve içinde yaşanılmış mağara var. Gene biri diyecek ki nasıl emin olabilirsiniz. Nedir bu Karbon 14? Karbon 14 metodu detayına girmiyeceğim merak eden rahatlıkla google da zaten bulur, ama özetle 50 bin yıla kadar çok ciddi yaklaşık sonuçlar sunar. Yani karbon 14 metodu bize birşeyin yaşı 17 bin derse, bu ya 16.800 dür ya 17.200 dür yanılım ihtimali işte o kadardır. 50 bin yıldan sonra ölçülebilecek radyocarbon kaldıysa sapma payı yüksek olan sonuçlar verir. Bundan sonra başka yöntemler vardır. mesela kayaların yaşını hesaplarken 100 bin yıla kadar kusursuz sonuç veren potasyum-argon testi yaparsın. bu kayanın içinde bir fosil varsa fosille ilgili yaşı kayadan tespit edersin, aslında çok geçmiş tarihle ilgili carbon 14 metodu çok kullanılmaz, milyon yıllar geri gitmek için uranyum yarılanması ile ilgilide çeşitli yöntemler mevcut. Neyse konu dağılıyor. Neticede birçok arkeolog 70 bin yıl geçmişe gitsek rahatlıkla iletişim kuracağımız, yardım isteyebileceğimiz, Türkçe öğretmeye kalksak sonuç alabileceğimiz, piano dersi versek fazıl saylar yetiştirebileceğimiz bir sapiens neslinin yaşadığına hem fikir. Bence artık adem ile havva teorisini bir kenara bırakıp Evrim kuramının nasıl büyük bir mucize olduğunu herkes anlamalı, bence daha tanrısal daha ilahi. Sanki milyarlarca domino taşının kusursuz bir yerleşimi gibi. Bir su birikintisinden bugünkü gökdelenlerle dolu şehirlere, biraz da bu açıdan bakın.

Yorumları olabildiğince okumaya çalıştım. Güzel bir tartışma olmuş cidden. Bu mevzuda Kur'an dışına çıkmamak en doğrusudur zira Kur'an ilk insan Hazreti Âdem buyurmuşsa, ilk insan odur. Ne zaman yaşadığı mevzusunda da arkadaşlar hadislerden nakil yapmuşlar zaten. Fakat insanoğlunun öyle 200 bin, 300 bin öncelerine gideceği de mantıklı gelmiyor. Kaldı ki karbon testlerinin güvenirliği de tartışmalıdır.

Bakara, 30. Ayet: Hani, Rabbin meleklere, "Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" demişti. Onlar, "Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz sana hamdederek daima seni tesbih ve takdis ediyoruz." demişler. Allah da, "Ben sizin bilmediğinizi bilirim" demişti.

Meleklerin "Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek biri"nden kastı ise bazı görüşlere göre cinlerdir. Şu linkte de çok güzel bir bakış açısıyla olaya yaklaşılmış. Selametle...

http://www....................

paladindemir

Üye
Yeni Üye
Yorumları olabildiğince okumaya çalıştım. Güzel bir tartışma olmuş cidden. Bu mevzuda Kur'an dışına çıkmamak en doğrusudur zira Kur'an ilk insan Hazreti Âdem buyurmuşsa, ilk insan odur. .
Güzel bir tartışma olmuş deyip, Kuran'nın dışına çıkmamak en doğrusu demek biraz trajikomik olmuş. Zaten mevzunun kendisi kuranda netlik barındırmıyor. Ama takdir edin ki bir başkasının da size " Bilim ilk insan Kuran da geçtiği gibi adem ile havva olamaz dediyse olamaz. Bu konuda bilim dışına çıkmamak en doğrusudur. " derse, neyi tartışacaksınız? Burada amaç konu başlığından da ötürü olarak, dinsel bilgiler ile bilimin ışık tuttuğu bilgiler arasında bağ bulmak, yada bu bağ yoksa yeni sorular sormak.

Konu Sahibi Benzer Konular Bulunduğu Forum Mesajlar Tarih
Kenangezer Teoriler 13
Orion Dini Metinler 1