• Haftalık Video Serisinden Yeni Videomuz Yayımlandı İzlemek İçin Tıklayın Uluburun Batığı

Hz. Adem Günümüzden Kaç Yıl Önce Yaşamıştır?

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#17
Yazılması okunması ve düşünülmesi gereken bir söz bence buraya uygun. Bilim hata yapabilir ama tamamen reddetmek mümkünmüdür düşünmek lazım.

Bilim problelerle başlar.
Bu problemleri zekice ve yaratıcı kuramlarla çözmeye çalışır.
Çoğu kuram zaten yanlıştır ve (veya) denetlenemez.
Değerli olan denetlenebilir kuramlarda yanılgılar aranır.
Yanılgıları bulmaya ve yok etmeye çalışırız. İşte bilim böyledir.
Hatalarını düzeltmek için sıkı bir denetimden geçirdiği çılgın,
bazende sorumsuz fikirlerden oluşur.
Karl Raimund Poper
 

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#18
Gılgamış Destanında Gılgamış Kimdir Hangi Dönem Yaşadı ve Yaşı gibi bilgiler bulunuyor.

Destana göre Uruk sehrinin krali olan Gilgames, son derece akilli, bilgili, gezmiş tozmuş, görmüş geçirmiş, şan şeref düşkünü, acimasiz biri. Babasi kendinden önce kral olan, sonra Tanri-lastirilan Lugalbanda, annesi Tanriça Ninsun'dur. Bu yüzden onun üçte biri insan, üçte ikisi Tanriymiş. Gilgames zamaninda yazilmiş bir belge bulunmadigi için yasayip yasamadigi hakkinda kuskular var. Fakat Tufan'dan önce baslayarak, Tufan'dan sonra MÖ 1800 yillarina kadar saltanat süren krallarin yari tarihsel sayilan listesine göre Gilgames, Güney Mezopotamya'da bulunan Uruk sehir beyliğinin krali. Bu şehir Tufan'dan sonra yeniden var olan beş sehirden biri. Buraya Tanrilar ilk olarak Güneş Tanrisi'nin oglu sayılan birini kral yapıyor. Bu kral ile bir kral sülalesi başliyor. Gilgames bu sülalenin beşinci krali olarak gösteriliyor listede.

Daha geç zamanda yazilan belgelerde, onun Kuzey Mezopotamya'da bulunan KIS sehrinin krali Agga (kral listesine göre Gilgames'in çagdasi) ile güç yarisi yaptigi ve Nippur'daki Tanriça Ninlil Tapinagi'ndaki Tummal'i yapan ve onaran krallar arasinda adinin geçtigi görülüyor. Ayrica tuglalar ve vazolarda da adi yazilmiş. Bunlara göre o bir hayal ürünü kimse olmamalı.

Onun en geç MÖ 2700 yillarinda yasadigi tahmin ediliyor. O, kral listesine göre 126 yil yasamis. Bu kral listesinde Tufan'dan önce yasayan sekiz kralin ömürleri binlerce yil gösteriliyor. Bunu Tevrat'la da aynen görüyoruz. Tufan'dan sonra kral olanlarin yasam süresi yavaş yavaş kisalmaya başlamiş. Gilgames'ten sonra gelen oğlu Urlugal'in ömrü 30 yilmiş.

Yukardaki bilgilerin hepsi Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ'ın kitabından alınmıştır. Tarihsel olark özetleyecek olursak...

  • Gılgamış M.Ö. 2700 yıllarında yaşamış...
  • Tufan sonrası kurulan devletin 5. kıralı ve her kral 100 yıl varsaysak tufan sonrası 500 yıl eder.
  • Tufandan önce yaşayan 8 kral var ve ömürleri Binlerce yıl. Biz bunları 1000 yıl kabul etsek 8000 yıl yapar.
  • Tufan ve kırallar arasındaki boşluğu bilmiyoruz...
  • Son olarak M.S. 2017 yıl daha eklememiz gerkecek.
8000+2700+500+2017= 13.217 yıl yapar. Yuvarlak hesap 13.000 ila 15.000 yıl gibi bir süreçten bahsedibiliriz. Mevcut bilgilerimiz ışığında tabiki daha öncesi varmıdır şuan için bilemiyoruz.

Şüphesiz gerçeği tam olarak bizler bilemeyiz ama bilgiler doğrultusunda günümüz insanlarının atası olarak kubul ettiğimiz Hz. Adem'in günümüzden ne kadar zaman önce yaşadığına dair tahminlerde bulunabiliriz.
 

ElektrikPanter

Üye
Yeni Üye
#20
Selamün Aleyküm!
Orion, aslında pek de kafa karıstırıcı sayılmaz. Hz. Adem belkide 200.000 (bin) yıl önce falan yasadı, belkide daha fazla. Peygamberimiz (S.A.V) toplam olarak 124.000 (bin) Peygamber olduğunu söylüyor. Bu 124.000 (bin) Peygamber, her 1 senede 1 Peygamber gelse bile, bu 124.000 (bin) sene yapar. Bazı peygamberlerin 1000 yıl kadar yasadığını´da eklersek, belkide 200.000 (bin) seneyi rahatlıkla geçebilir. En doğrusunu Allah bilir!
 

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#21
Ve Aleyküm Selam.

@ElektrikPanter öncelikli olarak aramıza hoş geldiniz. Cevabınızı gayet mantıklı görünüyor. Herşeyi bilen şüphesiz Allah'tır. Biz sadece doğru olanı bulmaya çalışıyoruz. Hadis sahih mi kaynağını biliyor musunuz?
 
#22
124bin peygamber olduğu doğrudur. Ama aynı zamanda yaşayan peygamberlerde vardır hz Musa ile hz Harun gibi. Hz İsa hz Zekeriya gibi. O mantıkla zaman hesabı olmaz.

1929 yılında Sümer Ur kentinde yapılan arkeolojik araştırmalardaki kazılarda arkeologlar selin getirmiş olduğu, iki metre yüksekliği olan çamurdan oluşmuş katmana ulaşmışlardı.
ilginç olan ise bu çamurların içinde uygarlık eşyalarının bulunması gerçektende bu bölgede bir tufanın gerçekleşmiş olduğunu göstermekteydi.
Diğer Sümer kentlerinde de aynı çamur katmanın olması bize bu bölgede anormal boyutta ani bir sel veya tufanla yaşamın sekteye ugradığını gösteriyordu.
Sümer ve Akad yazıtlarındaki tufan ile ilgili bilgileri toplayan bilim insanları, bu yazıt ve çamur katmanlarından edindikleri bilgilerle tufanın m.ö 3500 - m.ö 3300 yılları arasında gerçekleştiğine dair kesin ortak kanıyada varmışlardı.
Gılgamış destanının anlatıldığı Sümer, Akad ve Hitit yazıtlarında Nuh Tufanı ilgili öykü anlatılmış
Gılgamış M.Ö. 2700 yıllarında yaşamış.Tufan sonrası kurulan devletin 5. kıralı ve tahmini her kral 100 150 yıl varsaydığımızda tufan sonrası 500-750 yıl olur 2700+500-750= m.ö 3500 - m.ö 3300 yıllarına denk gelir Hz Nuh tufanı. Bunda hemfikiriz. Peygamber efendimiz( sav) hadisinde Hz Adem ile Nuh arasında 10 nesil olduğunu söyler. Hz Nuh ve öncesinde insanlar 1000 yıl ömürlü olduğu mantığında biraz durum karışıyor.Hz Nuh tufanında zaman ve dünyanın dönüş hızında farklılaşma olma ihtimali olmuş olabilir yani dünyanın dönüş hızı artarak kütlesel bi hava değişimi ile tufan oluşmuş ve tüm dünya şu altında kalmış olabilir ve Hz Nuh tufanında sonra dünya dönüş hızı günümüz hale gelmiş olabilir. Yani tufandan önce 1000 yıl yaşıyan insanla tufandan sonra 100 yıl yaşıyan insan aynı süre yaşamış olabilir. İnsan anatomisinde bi değişme olmamıştır sadece dünya dönüş hızıyla zamanda sürede bi değişiklik olmuştur. Burdan yola çıkarsak hadisteki 10 nesil şimdiki zamana göre 1000 yıla denk gelir. Hz Nuh m.ö 4000 yılında yaşadı ise yani 6000 yıl önce üzerine 1000 yıl eklersek 7000 yıl olur şimdiki zamana kadar.

Şimdi başka bir yoldan Hz Peygamberimizin ( sav ) hadislerinden bir hesaplama yapacak olursak:

Peygamberimiz (asm),

“Ben insanlığın ikindi vaktinde geldim.”(İbn-i Kesir tefsiri, 12/6549)

buyuruyor. Diğer bir hadisinde ise,

“Benim ümmetimin ömrü 1.500 seneyi pek geçmeyecek.”(bk. el-Havi li'l-Fetavi, Suyuti, 2/248; Ruhul Beyan, Bursevi, (Arapça) 4/262, Ahmed bin Hanbel, İlel, s, 89)

buyurmuş. Günün dörtte ya da beşte biri olan ikindiden akşama kadar ki vakti 1500 yıl kabul ettiğimizde, insanlığın ömrünün 6000 - 7500 yıl arasında olduğu ortaya çıkar. Diğer bir meşhur hadis rivayetinde ise bu açıkça ortaya konmuştur:

“Adem'den kıyamete kadar insanlığın ömrü yedi bin senedir.” (Kenzu’l-Ummal, h.no: 16459; Munavî, Feyzu’l-Kadir, III/547; h.no: 4278)

Görüldüğü gibi bu üç hadis birbirini teyit etmekte ve tamamlamaktadır. Muhbir-i Sadık olan Peygamberimizin (asm) ahir zamanla ilgili verdiği haberler bir bir çıkmaktadır.

Yani velhasıl kelam insanlığın ömrünün 6000 - 7500 yıl arasında olduğudur. Ve üstteki hesaplama ile insanlığın günümüze kadar 7bin yıl ortalama zaman olmuşsa benim tahminime göre dünya miladı en fazla 2400ü en az 2100ü anca görür.

KIYAMET 2100 ile 2400 arası olur sadece tahmin :)))))))
 

Stores

Üye
Yeni Üye
#23
Hz Adem kaç yıl önce yaşamıştır veya Hz Adem hangi tarihlerde yaşamıştır şeklinde bir sorunun cevabını kimsenin verebileceğini düşünmüyorum. Dünya üzerinde var olan en eski mezarı bulsak bile Hz Adem bu kişi veya bundan 10 yıl önce yaşadı 1000 yıl önce yaşadı diyemeyiz. Fakat insanlığın şuan bilinen en eski izleri 10 bin yıl öncesine dayanıyor. Bana sorarsanız daha yarısına bile gelinmemiştir
 

Kenangezer

Üye
Yeni Üye
#24
Eskiden insanlar uzun yaşarlardı. Bunu hepimiz biliyoruz ve insan ömrü gittikçe azalıyor. Teknolojinin son aşamasını yaşadığımız dönem de biri çıkacak ve yeni bir gezegen keşfedip oraya gidecek istediği insanlarla ve o gezenin sahibi o olacak. Teknoloji ile insan ömrü uzatılabilir. Adem in uzun süre yaşamasının sebebi budur. Nuh tufanından sonra bütün dünya sular altında kalmıştır. Nuh un teknolojik gemisi ilk gördüğü kara parçasına gider. Burası mezopotamya da olan KelhaTun ( Kelha Nuh- Nuhun Anıtı) denilen bölgede duruyor ve insanlık ordan devam etmeye başlıyor. Rab, Adem, Nuh gibi isimlerin ne önemi var... Rab Birdir... Bir beyin ne kadar karanlık olursa o oranda tanrısal olur.
 

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#25
Eskiden insanlar uzun yaşarlardı. Bunu hepimiz biliyoruz ve insan ömrü gittikçe azalıyor. Teknolojinin son aşamasını yaşadığımız dönem de biri çıkacak ve yeni bir gezegen keşfedip oraya gidecek istediği insanlarla ve o gezenin sahibi o olacak. Teknoloji ile insan ömrü uzatılabilir. Adem in uzun süre yaşamasının sebebi budur. Nuh tufanından sonra bütün dünya sular altında kalmıştır. Nuh un teknolojik gemisi ilk gördüğü kara parçasına gider. Burası mezopotamya da olan KelhaTun ( Kelha Nuh- Nuhun Anıtı) denilen bölgede duruyor ve insanlık ordan devam etmeye başlıyor. Rab, Adem, Nuh gibi isimlerin ne önemi var... Rab Birdir... Bir beyin ne kadar karanlık olursa o oranda tanrısal olur.
Hoş geldiniz Kenan bey konuya yorumunuz için teşekkürler. Şüphe yok ki inananlar için Rab Birdir.
 

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#26
Nuh tufanı ile ilgili kayıtlar din kitaplarında olduğu gibi daha önceki sayfalarda değinildiği üzere Gılgamış destanında da büyük benzerlikle anlatılmaktadır. Gemi ile ilgili yapılan birçok araştırma hep Ağrı Dağı bölgesinde yoğunlaşmıştır. Bu kesinlikle ordadır anlamına da gelmiyor tabi.
 

tuğrul

Üye
Yeni Üye
#28
KArbon testlerine baktım , genel olarak alakasız ve mantıksız ve tutarsız bir yöntem. Hatta ilk uygulayanlar tabiri caiz ise bulanlar , sonrasında bu testi komik bulduklarını açıklamışlardı yanlış hatırlamıyorsam.
 

tuğrul

Üye
Yeni Üye
#29
Nuh öncesi tek kaynak kutubün gibi gözüküyor , hatta enoc kitabı da tevrattan etkilenerek yazılmış ve tarih ve tufan öncesine maal edilmiş olabilir. Tabi yada tam tersi. Çünkü kutubün ilk kısımlarında tufan bölümünde , bu kitabın özeti bir kaç paragraf ile veriliyor.. adem yaratılışı 0 alacak olursak. 1056 da dünyaya geliyor , yani ademin ölümüde sanırım 30 . demek oluyorki , ademin ölümünden ortalama 120 yıl sonra nuh yaratılıyor , ve yaklaşık nuh 650 yaşında tufan oluyor. Demekki ademin ölümünden 770 yıl sonra tufan oluuyor. Kutubünde insanların yaşlarını esas alıp kafamızda bir dünya oluştursak. Ademin ilk oğullarına, nuh söyle sesleniyor = Allahtan başkasına kulluk etmeyin , onlarda cevaben , biz atalarımızdan böyle bir şey duymadık , ve yanında melekler olmalı değilmiydi.... gibi sözler söylüyorlar. Keyfiyetini bilmediğimiz bir ortam bu kesin , Allahın bildirdikleri dışında , buda sadece nuhun yaşı. Gerisi kutübünde geçiyor ve seneryo yapmaya çalışıyoruz. Sanırım devam edecek teknik olarak ele alacaksak . Asıl olan rabbe olan teslimiyet , her şeyi bilmediğimizi bilmek ve bunu unutmadan okumalar yapmyı denemeliyiz.
 

tuğrul

Üye
Yeni Üye
#30
Hz Adem kaç yıl önce yaşamıştır veya Hz Adem hangi tarihlerde yaşamıştır şeklinde bir sorunun cevabını kimsenin verebileceğini düşünmüyorum. Dünya üzerinde var olan en eski mezarı bulsak bile Hz Adem bu kişi veya bundan 10 yıl önce yaşadı 1000 yıl önce yaşadı diyemeyiz. Fakat insanlığın şuan bilinen en eski izleri 10 bin yıl öncesine dayanıyor. Bana sorarsanız daha yarısına bile gelinmemiştir
Kütübünde bunların arası veriliyor , adem doğuşu 0 ise sonrasında 930 yıl yaşıyor. nuh ta ademin ölümünden 120 yıl sonra dünyaya geliyor . ve 650 yıl sonra tufan oluyor gibi
 
Konu Sahibi Benzer Konular Bulunduğu Forum Mesajlar Tarih
Kenangezer Teoriler 13
Orion Dini Metinler 1

Benzer Konular


Üst