Arkeoloji Hindistan'daki 5000 yıllık Pre-Harappan Sitesinde Kazı Çalışmaları Başladı

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#1
Haryana'daki Fatehabad bölgesinde, 5.000 yıllık bir Harappan öncesi yerleşim olan Kunal'da yeni yıl kazılarına başlandı.
https://4.bp.blogspot.com/-ktB4nD5e4wg/WntM0dF9wNI/AAAAAAACJjA/Eq48Y0LSCtUsz1Be3lmmQNMZuiAfqv_NACLcBGAs/s1600/India_01.jpg


Kunal köyünde kazı alanının bir görünümü [Fotoğraf: APN]

Resmi bir açıklamaya göre, Kunal'daki arkeolojik kazılar 1986 yılında başlamış ve birkaç kazı sezonu çalışma yapılmamış olması rağmen kazılara devam ediyor.

Kazma çalışmalar bu yıl Ulusal Müzeler, BR Mani ve Haryana Arkeoloji ve Müzeciler Dairesi (HAMD) Genel Sekreter Yardımcısı Banani Bhattacharyya tarafından başlatıldı.
https://2.bp.blogspot.com/-N1_P6PzXoI4/WntM6E8CDhI/AAAAAAACJjE/6muRTcIswlY3TVXre_ZxldVXXgDH27zCgCLcBGAs/s1600/India_02.jpg


Toprağa gömülü bir çömlek parçacığı [Fotoğraf: APN]

Ayrıca, Hint Arkeoloji Topluluğu (IAS) uzmanları olan HAMD ve Ulusal Müze, devletin en eski Harappan bölgesindeki kazılarda da yer alıyorlar.

HAMD ve Delhi merkezli IAS, Harappan bölgesinde kazı çalışmaları için geçen yıl bir mutabakat imzaladı.

https://2.bp.blogspot.com/-l3SPw9y6YtU/WntM94C33hI/AAAAAAACJjI/2NeVJwMIJMAZFYnF7ogtsnc5CDAjASwGwCLcBGAs/s1600/India_03.jpg

sitede bulunan pişmiş toprak seramikler [Fotoğraf: APN]

Kunal'daki bulgular Hint alt-kıtasında erken dönem Harappan çalışmalarına katkıda bulundu ve gelecek araştırmalar için yeni yeni ipuçları oluşturabileceği açıklandı.

Çukur içindeki kare ve dikdörtegen, kerpiç tuğla evler gibi bir çok yapı yüzeye çıkarıldı. Bu kalıntılıların
Hindistan'daki Harappan öncesi kültürünün en eski kalıntıları olması gerektiği belirtildi.

https://4.bp.blogspot.com/-h_d9mItlkNM/WntNBVLqnzI/AAAAAAACJjM/73SgjJB_a7QcSaaaSWb0SQI6ana3KqcsACLcBGAs/s1600/India_04.jpg

Yıldız, çanak çömlekte bulunan ortak bir motiftir.
Ticaret için bir tanımlama işareti olarak kullanıldığına inanılıyor [Fotoğraf: APN]

Daha önceki kazılarda, bir kolye, birkaç bilezik parçası ve yarı kıymetli taşlardan oluşan 12.445 boncuktan oluşan altı altın boncuk da dahil olmak üzere, bir eşyalar istifi bulundu.

Bu, Lüks eşyaların tümü, M.Ö. 3.000'deki kırsal yerleşimlerin doğası düşünüldüğünde bölge "zengin" olarak değerlendirmesi gerekiyor.

Bu sitenin önemli katkılarından biri de, bugüne kadar Hindistan'da mühür imalatının en eski örneği olan steatit ve kabuk mühürlerin erken örneklerin bulunmasıydı.
 

Üst