Arkeoloji Hindistan'da Megalit Çağ Lahitleri Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Demir Çağı-Megalit döneminden 2000 yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen nadir bir lahit (tabut), Kozilov bölgesi Koyilandy yakınlarındaki Kollam Viyur köyündeki kaya mağarasından keşfedildi.
https://4.bp.blogspot.com/-QCGQv_y8r0k/WmisdShXDFI/AAAAAAACItM/ze4G5QiGCmcTkkjifJFFndj9E6V1XfilACLcBGAs/s1600/Kerala.jpg

Kollam Viyur köyünde kayalık bir mağarada bulunan lahit
[Fotoğraf: The Hindu]

Kazı çalışmalarını denetleyen Arkeoloji Bölümü'nden K. Krishnaraj: "Kemik parçaları içeren tabut bir kazı sırasında bulunmuştur. "Şu ana kadar, böyle nadir bir bulgu daha önce yalnızca Kerala'daki iki siteden keşfedildi. Her iki lahit de Chevayur ve Atholi'deki Megalitik alanlardan Kozhikode bölgesinde de bulunmuştu. "dedi.

Kemik parçaları incelenerek erke yada kadına olup olmadığı belirlenecek. Ayrıca California'daki Beta Analytical Laboratory numene gönderileler karbon tarihi istenecek. bir erkek ya da bir kadın olabilir. Lahir 1.9 metre boyunda ve 90 santimetre yüksekliğe sahip.

Mağarada çeşitli çanak çömlek parçaları, çoğunlukla dört ayaklı kavanozlar ve demir aletleri bulundu.

Benzer lahitler, daha önce Güney Hindistan'daki birçok arkeolojik alanda bulundu. Bazıları bir heykel veya yazıtla süslenmiştir.

Krishnaraj "Şu an itibariyle, kazılarla ilgili ön bilgileri aldık. Bununla birlikte, daha önce Demir Çağı öncesi uygarlığın keşfedilmesinin ardından zengin bir Megalitik kültürün bölgede var olduğu doğrulanabilir. Kazı çalışmaları devam edecek." dedi.
 

Üst