Arkeoloji Hindistan'da 300'Den Fazla Dolmen Mezar Keşfedildi

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
#1
Bir arkeolog ekibi Çarşamba günü Tamil Nadu'daki Mallasandram yakınlarındi 3000 yıl öncesine ait 300'den fazla dolmen keşfetti. Krishnagiri bölgesinde tek bir yerden ilk defa böyle sayıda dolmenin keşfedilmesi ise bir ilk olarak karşımıza çıkıyor.


Güney Hindistan'da Demir Çağı'na tarihlenen dolmenler [Foto: Aram Historical Research Center]

Dolmenler, tek odacıklı megalit mezar tipleridirler ve genellikle büyük veya düz yatay bir kapak taşıyan iki veya daha fazla dikey megalitten oluşur. Bu sayılan özelliklerin dışında daha karmaşık ve değişken yapılı dolmenler bulunmaktadır.

Dolmenler yıllar boyu doğa şartları ve insanlar tarafında hasara uğramıştır. Birçok dolmenin aşınmış ve kırık olduğu görülmektedir. Dolmenlerin ne zamana ait oldukları ise yapılacak olan detaylı araştırmalar sonrasında belirlenecektir.

Times of India ile konuşan yetkili, bütün dolmenlerin çizimlerini yapıldığını ve bazı testler için ekibinin laboratuvara birkaç numune taş gönderdiğini söyledi. Ekip, bazı dolmenlerin büyük olduğunu belirterek, bu dolmenlerin köy yaşamında ileri gelen kişilere ait olabileceğini söylüyor.

Arkeologlar hükumet yetkililerini ve Hindistan Merkez Arkeolojik Araştırmaları yetkililerini dolmenleri korumak için adımlar atmaya çağırdı.

İnsanlar altın ve gümüş gibi kıymetli metalleri araştırırken bazı dölmenlere zarar vermişlerdir. Krishnan, "Eski insanların ölüleri kullandıkları eşyalarla gömdüğüne inanılıyor. Dolmenleri yeni nesillere aktarırken bu antik dönem eserlerinin korunması gerekiyor." dedi.
 

Üst