Haberler Hecatomnus'un Altın Tacı Türkiye'ye İade Edilecek

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
İskoçya'da ikamet eden bir Türk vatandaşı ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti arasındaki mahkeme kararının ardından, M.Ö. 4. yüzyıldan kalma Hecatomnus'un Altın Tacı, Türkiye'ye geri gönderilecek.

Hecatomnus'un Tacı (Fotoğraf AA)
M.Ö 392’de Karya Satraplığı’nın başına geçen Hekatomnos’un Milas’taki mezarından çalınıp İskoçya’ya kaçırılan “altın taç” Türkiye’ye dönüyor. 22 Ağustos 2010 yılında çalındığı düşünülen tac İkocya'da bir kafe işleten Murat Aksakallı'nın tacı satmak için müzayede uzmanlarına başvurması ile ortaya çıkmıştı.

Türkiye Olayı İnterpolden Öğrendi

Esere el koyan İskoç polisi Murat Aksakallı'nın ifadesini aldıktan sonra serbest bıraktı. İfadesinde “Çemişgezek’te ölen dedem Fazıl Aksallı’dan miras kaldı. Yıllarca korudum, sonrasında unuttum! Ancak nakliye şirketlerim mali sıkıntı çekince satmaya karar verdim” demesi çokta inandırıcı gelmedi.

Türkiye Olayın İnterpol'den öğrendi ve hukuksal süreç başlattı. Süreç sırasında eserin Türkiye'den kaçırıldığını ispatlamak için eseri geri istedi. İskoç yetkililer testler sonrasında kendilerine geri verilmesi şartı ile tacı Türkiye'ye gönderdiler.

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Test Etti

Hekatomnos mezarında bulunan öteki altın buluntularla birlikte nükleer inceleme ile kıyaslayarak Milas’tan kaçırıldığı kanıtlandıktan sonra İskoçya’ya geri gönderildi.

Mahkeme kayıtlarına 250 bin sterlin (750 bin lira) olarak geçen tacın, gerçek değerinin 1 milyon sterlin (5 milyon lira) olduğunu İskoç uzmanlar öngördüler. Geçen salı günü, mahkeme tacın Türkiye’ye geri verilmesini kararlaştırdı.

Taç, Londra’daki Türk Büyükelçiliği yetkililerince önümüzdeki günlerde Ankara’ya getirilip sergilendikten sonra, mezarın öteki buluntularının bulunduğu Milas müzesine gönderilecek.

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
Taç Türkiye'ye iade edildi ve şu an Anadolu Medeniyetleri Müzesinde sergileniyor.

Fotoğraf: AA
Altın Taç ile beraber MÖ 2000 Yılına ait bronz dağ keçisi figürü de iade edildi. Şu an bu eserde Anadolu Medeniyetleri Müzesinde sergileniyor.

MÖ 2. bin yıla ait bronzdan yapılmış dağ keçisi figürü. F: AA​