• Haftalık Video Serisinden Yeni Videomuz Yayımlandı İzlemek İçin Tıklayın Uluburun Batığı

Hazine Avcısı Danimarka'da Servet Buldu

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Danimarka'da 1500 Yıllık Nadir Odin Muskası Bulundu

Carsten Helm adında bir hazine avcısı ve onun 12 yaşındaki oğlu Lolland adasında 1500 yıl öncesine tarihlenen bir hazine buldu. Buluntular arasında gümüş parçalar, kolye olduğu tahmin edilen bazı altın parçaları, altın bir madalyon, küpe ve yüzük bulunuyor.


Arkeologlar Germen Demir Çağında giyilen ince ve altından bir madalyonun çok nedir bulunan bir eser olmasından dolayı önemli bir keşif olarak belirtiyorlar. Müze arkeologları madalyon üzerindekinin Nordic Tanrısı Odin olduğu sonucuna vardıklarını, bu sonuca madalyon üzerindeki rune yazıt şeklindeki "The High One" yazısına dayandırdıklarını belirtiyorlar. Bu fikre daha önceki yazıtlardan ulaştıkları bilgiler doğrultusunda ulaştıklarını belirtiyor.

Buluntular oldukça önemli görülüyor çünkü Lolland da şimdiye kadar bu tarz bir eser yalnızca 3 adet bulunmuştu ve en son 1906 yılında bulunmuştu. Ayrıca tüm Kuzey Avrupa'da bu tür madalyonlardan sadece 1000 adet olduğu tahmin ediliyor.

Bu ve buna benzer olan 2016 yılındaki bir çiftçinin bahçesinde ortaya çıkan Odin'i kuzgunlar gibi resmeden bir muska, 700 yıllık paralar ve kayıp gizemli bir taş Danimarka geleneksel anlayışını değiştirebilir.
 

Üst