• Haftalık Video Serisinden Yeni Videomuz Yayımlandı İzlemek İçin Tıklayın Uluburun Batığı

Hazine Avcılığı Nasıl Başlamıştır ?

Karatekin Bey

★★★★★
Platin Üye
Üye
#1
Hazine veya define avcılığının başlangıç tarihini tam olarak bilemesek de , dünyada ki dinler, kültürel inançlar ile değişmiş ve gelişmiştir.

Dünya tarihinde yaşamış ve halen yaşamakta olan bir çok medeniyet, farklı eserler farklı zenginlikler arkalarında bırakmışlar.Her devrin ve her medeniyetin bırakıtğı zenginliklre yaşadıkları döneme göre de farklılık göstermiştir. Örneğin , Mısır medeniyetinin ilk dönemlerin , demir altından daha değreli bir metal halindeydi.Yine Amerikada yaşayan medeniyetlerde gümüş , altına göre daha değerli bir element halindeydi.

Bir hazine avına çıkmış isek , o bölgede yaşamış medeniyetlre hakkında da detaylı bilgiler bilmemiz gerekmektedir.Gerek değerli buldukları elementler için , gerekse hazine gömü şekilleri hakkında biligi edinmemiz açısından çok önemlidir.

Hazine avcılığı tarihi dini inançlar , kültürel inançlar ile doğru oranda değişiklik göstermiştir. Hazine avcılığının tarihte ki ilk izleri mezarlardaki arayışlar ile başlamış olduğu kesindir.Bir çok medeniyet ve dinde , ölümden sonraki yaşamlarında bu dünya da ki zenginliklerine ihtiyaçları olduğu düşünüldüğü için , ölüler mezarlarına hazineleri ile gömülürlerdi. Gömü işlemleri , mezarlar hazine avcılığının giderek gelişmesi ile farklı yönetmler ortaya çıkmıştır. Bazı medeniyetlerde mezarların açıldığında lanetleneceklerine inanınlan batıl inançlar , hikayeler bile türetilmiştir.Bu tarz inanışlarda tabii ki hazine avcılarını durdurmuş değildir.

Ölülerin ilk başta basit , toprak yüzeyinde açılan küçük mezarlara gömme işlemleri yapılırken , giderek daha korunaklı mezarlar , gömü işlemleri yapılmaya başlamıştır.Bu mezarların aynı zamanda dini inançlara uygun olması , yaşayanların ölüler için adak adamaları , dua etmeleri gibi ihtiyaçlarada karşılık vermesi gerekmekteydi. Ölümden sonraki yaşamda da rahatlıkları sağlanmalıydı.
Küçük mezarlar yerlerini giderek farklı şekillere bırakmaya başladı , mağara içlerine , bilmeyenlerin göremeyeceği şekilde, taştan oyma tünellere , büyük tepeler halinde ki Timülüslere , daha büyük Piramitlere kadar varan bir gelişim evresi geçirdi.

Mezarların şekilleri değiştikçe , gelişen hazine avcılığına karşı da bubi tuzakları , mezar içinde mezarlar , çıkmaz odalar , gizli sandıklar yapıldı ve böylece mezarlar hem göz önünde oluyordu hemde ölünün rahatı ve güvenliği sağlanmış oluyordu.Bu konuda en gelişmi ve en karmaşık yapı tüm dünyanın bilidiği üzere Mısırda ki piramitlerdir.Bilinen ilk ve en fazla mezar soygunculuğu Mısırda yapılmış olmasının , bu karmaşık ve korunaklı piramitlerin yapılmasında etkisi büyüktür.

Hazine avcılığı bu gün halen dünyanın bir çok bölesinde , özellikle de ülkemizde yapılmaktadır. Ülkemizin her bölgesi farklı zaman dilimlerinde , farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olmasından dolayıdır.Dünya genelinde hazine avcılığı , tarihsel araştırmalara yön verecek şekilde yapıldığı da olmaktadır, sadece değerli madenler için de yapıldığı olmaktadır.Her ne şekilde olursa olsun , tarihe zarar verilmeden yapılması en doğru olanıdır.
 

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#2
Bu tarz konular için yeni bir başlık açıp o başlık altında mı toplasak nasıl olur acaba.
 

Karatekin Bey

★★★★★
Platin Üye
Üye
#3
Olabilir. Ben burayı uygun gördüğüm için şu an yazdım ama yeni bir bölüm oluşturursak orada toplayabiliriz :)
 

Üst