Arkeoloji Hatay'da Cami Temeli Kazılırken Antik Eserler Çıktı

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Arsuz'da cami inşaatınde temel kazarken lahit ve küp bulundu.

Hatay'ın Arsuz ilçesinde cami inşaatının temel kazımı sırasında, lahit ve küp bulundu.Alınan bilgiye göre, Yukarı Kepirce Mahallesi'nde yeni cami inşaatının temelinin kazımı sırasında kepçe operatörünün kazdığı alanda oda şeklinde boşluk oluştu.Durumu fark eden operatör kepçeden inerek oluşan oda şeklindeki bölmeyi inceledi. İçerisinde lahit ve küplerin bulunduğunu gören operatör durumu jandarma ekiplerine bildirdi.Olay yerine gelen jandarma ekipleri, kazıyı durdurarak alanın etrafını çevirdi.Durumun Hatay Arkeoloji Müzesi yetkililerine bildirilmesi üzerine alanda inceleme başlatıldı.
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#2
Hatay'da cami temeli kazısında lahit ve küp bulunması üzerine Hatay Arkeoloji Müzesi arkeologlarının başlattığı kazılarda mağara şeklindeki kaya mezarında 5 Roma mezarı çıktığı belirtildi.

Hatay'ın Arsuz ilçesi Yukarı Kepirce Mahallesi'nde bir cami inşaatı için açılan temelde bulunan lahit ve küplerin çıkarılması için başlatılan çalışmalar devam ediyor.

Hatay Arkeoloji Müdürlüğüne bağlı 15 personelin yaptığı kazı çalışmalarında, mağara şeklindeki odada kazma ve kürekle temizlik gerçekleştiriliyor. Görevliler, büyük bir titizlikle yürütülen çalışmalarda kazılan toprakları kovalarla dışarıya aktarıyor.

Meraklı halkımız her zaman ki gibi çalışmaları yakından izliyor. Kazı alanında incelemede bulunan Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, gazetecilere yaptığı açıklamada, cami için temel kazısı çalışması sırasında Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen kaya mezar kalıntılarının bulunduğunu hatırlattı.

Hatay Arkeoloji Müze Müdürlüğünden gelen ekiplerin çalışması sonucunda 4-5 kaya mezarı tespit ettiklerini belirten Culha, şöyle devam etti:

"Kaya mezarlarının çıkarılması için çalışma yapılmakta. Buluntuların, aile mezarlığı olduğu düşünülüyor. Yapılan kazı çalışmaları sonuçlandıktan sonra kesin rapor elde edilecektir. İlçemizin çok ciddi tarihi bir geçmişi var ve geçmişte büyük uygarlıklara ev sahipliği yapmış. Bizim de Arsuz Belediyesi olarak kente açık hava müzesi talebimiz var. İlçemizden çıkan tarihi değerleri burada sergilemeyi planlıyoruz."

Lahit ve küpleri bulan kepçe operatörü Ali Ergen de cami temelini açarken önüne sert bir zeminin çıktığını, sert zemini patlattıktan sonra mağara şeklinde bir oda gördüğünü anlattı.

Kepçeden inerek mağaranın içerisine baktıklarında da mezarlarla karşılaştıklarını dile getiren Ergen, ardından jandarma ekiplerine haber verdiklerini sözlerine ekledi.

Hatay'ın Arsuz ilçesinde dün cami inşaatının temel kazısı sırasında lahit ve küp bulunmuş, durumun Hatay Arkeoloji Müzesi yetkililerine bildirilmesi üzerine alanda inceleme başlatılmıştı.
 

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#3
Hatay’ın Arsuz ilçesinde bir cami inşaatı için açılan temel kazısı sırasında bulunan Roma dönemine ait 6 lahit ile 2 büyük küp Hatay Arkeoloji Müzesi’ne kaldırıldı.Hatay Arkeoloji Müdürlüğü’ne bağlı 15 personel tarafından gün boyu devam eden kazı çalışmaları sona erdi. Ekiplerin mağara şeklindeki odada titizlikle yürüttüğü çalışmalar sonucunda Roma dönemine ait olduğu düşünülen 2’si küçük 8 lahit ile 2 büyük küp bulundu. Hatay Arkeoloji Müdürlüğü ekipleri tarafından üzerileri kapatılan lahit ve küpler daha sonra Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne ait kamyona konularak incelenmek üzere Hatay Arkeoloji Müdürlüğü’ne götürüldü.

 

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#4
Başlatılanı çalışmalar sona erdi. 2'si küçük 8 lahit ile 2 büyük küp çıkarıldı. Buluntular Hatay Büyükşehir Belediyesine ait kamyonetle incelenmek üzere Hatay Arkeoloji Müdürlüğüne götürüldü.
 

Üst