Arkeoloji Hırvatistan Adasında 15.000 Yıllık Venüs Şekilli Takı Bulundu

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#1
Arkeologlar Hırvatistan'ın Dugi Otok adasında Vlakno Mağarası kazılarında bir kadın figürü şeklinde oyulmuş 15.000 yıllık bir kemikten takılar buldu.


Kredi: Sveučilište u Zadru

Dugi Otok'un ortasında yer alan Vlakno Mağarası (Vlakno Cave), Rava adasına ve yakınlardaki bir su kaynağı bulunan geniş bir girişe sahiptir. Burası bu mevcut konumu itibari ile, tarih öncesi çağlarda küçük bir topluluk için ideal bir yer haline gelmiştir.

Vlanko Mağarası'nda yapılan kazılar 15 yıldan fazla süredir devam ediyor. Kazılar beş metre derinliğe ulaştı ve 19.500 yıl geriye uzanan çok sayıdaki kültür tabakasını ortaya çıkardı.


Fotoğraf: Sveučilište u Zadru

Sahada keşfedilen eserler arasında, geyik, vahşi atlar ve yaban öküzü gibi büyük hayvanlardan oluşan kemikler bulunmaktadır. Mağara kalıntıları, Paleolitik Çağ'da Vlakno Mağarası sakinlerinin ana besin kaynağının avcılık olduğunu göstermektedir.

Güneydoğu Avrupa'da zıpkın kullanımı Mezolitik dönemden önce çok nadir olduğu için, olağanüstü bulgular olarak ön plana çıkan iki kemik zıpkın da dahil olmak üzere çok sayıda araç ve silah bulunmuştur.


Fotoğraf: Sveučilište u Zadru

Zadar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü araştırmacısı Dr. Dario Vujeviç, Hırvatistan'da bulunan Paleolitik Çağ'dan kemik oyma insan formunun ilk tasfir öreneği olduğu söyledi.

Kemikten yapılmış insan biçimindeki bu figüre, yıllar boyu mağaradaki kazılara katılmış bir arkeoloğun adı olan Lili ismi verildi
Lili, Avusturya’da bulunan ünlü Willendorf venüsü gibi belirgin fiziksel özelliklere sahip olmamamasına rağmen, bulunan bu tür objeler kadın figürler olarak tanımlanıyor ve ‘Paleolitik Venüs’ kategorisine giriyor


Vujevic, daha önce buna benzer örneklerin Çek Cumhuriyeti’ndeki Dolni Vestovice’de ve Rusya’daki Mal’ta bulunduğunu söylüyor.