Arkeoloji Giza'daki Büyük Piramit'de Dev Bir Boşluk Keşfedildi

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
4500 yıllık ve hala gizemlerini koruyor. Antik dünyanın 7 harikasından biri olan Büyük Giza Piramidinde 30 mt büyüklüğünde boşluk bulundu. Araştırmada son teknoloji radarlardan yararlanıldı. Bilim insanları, 19. yüzyıldan bu yana buna benzer bir keşfin yapılmadığını ve bu keşfin piramitlere olan ilgiyi artıracağını söylüyorlar.ScanPyramids Büyük boşluğun 3D yandan görünümü [Fotoğraf: ScanPyramids mission]

Nature dergisinde yayınlanan bir makalede , uluslararası bir ekip, piramitin derinliklerinde 30 metrelik bir boşluğun bulunduğunu ve bu boşluğun Büyük Galerinin üzerinde yer aldığını, ayrıca büyük galeri ile benzer benzer kesitlere sahip olduğunu belirtti.

Uluslararası bir araştırma ekibi, ‘Kraliçe bölmesi’ ve ‘Kral bölmesi’ olarak bilinen iki bölmeyi birbirine bağlayan dik eğimli bir geçit olan Büyük Galeri’nin üstünde, en az 30 metre uzunluğunda büyük bir boşluk tespit etti. Boşluk, 1800’lerden beri 4,500 yıllık piramit içerisinde keşfedilen ilk büyük iç yapı.Bilim adamları kozmik ışın görüntüleme teknolojisini kullanarak, kayacın röntgen ışınlarına benzer şekilde nüfuz eden muon denilen atom altı parçacıkların davranışını kaydeden bir teknik sayesinde keşfi yaptılar.

Bristol Üniversitesinde bir Mısır uzmanı olan Aidan Dodson, boşluk alan hakkında hazine odası veya mezar odaları olma olasılığını neredeyse sıfır buluyor ancak keşif, yapı tekniklerini aydınlatmaya yardımcı olması bakımından önem taşıyor.

Dadson "Piramidin mezar odası ve lahit bölümünün üzerinde yer alan bu boşluğun tavan üzerindeki taşın ağırlığını azalmak için bırakılmış olabileceğini ve diğer piramitlerde de bulunduğunu tahmin ediyoruz." dedi.Kufu'nun Piramidi ve 3D havadan görünümü kesiti [Fotoğraf: ScanPyramids mission]

Tarama yöntemlerini test eden ve hükümetin yeni teknikler gözetim kuruluna başkanlık eden ünlü eski arkeolog ve ünlü arkeolog Zahi Hawass, söz konusu bölgenin yıllardan beri bilinir olduğunu ve bu nedenle bir keşif teşkil etmediğini söyledi. Antik sitelerin taranmasının yararlılığını uzun süre önemsemedi.

"Büyük Piramit boşluklarla doludur Sonuçların halka nasıl yansıtıldığına dikkat etmek zorundayız" diyerek, uluslararası ekibin karşılaştığı bir sorunun üyesi olarak bir Mısırbilimcisinin bulunmaması olduğunu belirtti. O, oda muhtemelen boş alan inşaatçılar aşağıda oda inşa etmek için kullanılan olduğunu söyledi.

"Büyük Galeri'yi inşa edebilmek için oyuka ya da büyük boşluğa erişmek zorundaydınız - böyle bir alan olmadan inşa edemezsiniz" dedi. "Taşlar arasında büyük boşluklar var ve inşaat boşlukları olarak bırakılmış olabilir."


Büyük Galeri [Fotoğraf: ScanPyramids mission]

146 metre yüksekliğe sahip piramit, 19. yüzyılda dünyanın en uzun yapısıydı ve halen en büyük insan yapımı yapılardan biri.

Firavun Khufu döneminde MÖ 2560 yıllarında tamamlanan yapının inşası muhtemelen 20 yıl sürdü. Bugün bile, piramidin tam olarak nasıl inşa edildiği sorusu uzmanların kafasını kurcalıyor.

O dönemde Mısır çok güçlü ve merkezi bir monarşiydi, ticaretten ve Nil Nehri’nden beslenen tarımıyla oldukça zengindi. Büyük Piramit, tartışmasız o gücün en önemli göstergesiydi. MÖ 2509’dan 2483’e kadar hüküm süren firavun Khufu, kendisi için bu devasa piramidi inşa ettirmişti. Bu görkemli anıt, taş ocağından çıkarılan, buraya taşınan, özel ölçülerde kesilen ve daha sonra durması gerektiği yere konan 2.3 milyon kalker bloktan oluşuyor.

Yapı, iki küçük piramidin yanı sıra birçok tapınak ve mezar içeren daha büyük Gize piramit kompleksinin bir parçası.


ScanPyramids ekibi Büyük Boşluğu 3D sanal gerçeklik ile incelerken
[Fotoğraf: ScanPyramids mission]

Antik dünyada ayakta kalan nadir eserlerden olan Büyük Piramit yaklaşık 4500 yıl önce bir kraliyet mezarlığı olarak inşa edildiğinden bu yana görenleri büyülemektedir. Uzmanlar halen nasıl yapıldığı üzerine farlı teoriler üretmektedirler ve bu yüzden yapılan en küçük keşif beli büyük ilgi ve heyecan yaratmaktadır.

Örneğin geçtiğimiz yılın sonlarında Büyük Piramitte, termal tarama yöntemi ile taramalar yapılmış ve yüksek sıcaklığı yansıtan taşlardan dolayı bir anomali tespit edilmişti. Yine Kral Tutankhamun'un mezarı radar yardımıyla taramış saklı oda ile ilgili bazı iddialar ortaya atılmıştı ve bu iddialar baya ilgi uyandırmıştır.


Giza Büyük Piramidi [Fotoğraf: BigStockPhoto]
Daha önce, ScanPyramids Projesi, piramidin içinde sürpriz olmayan bir şekilde bazı ilginç boşlukların ve anormalliklerin saptandığını ilan etmişti. Fakat yeni bulunan boşluk, kesinlikle bir sürprizdi ve muhtemelen Gize’nin piramitlerinde kullanılan bir görüntüleme tekniği olan müon radyografi ile elde edilen en büyük buluştu.

Piramidin içindeki karmaşık sistemi daha iyi anlamak için, uluslararası bir araştırma ekibi, taşa nüfuz edebilen kozmik ışınların müon yan ürünleri denilen atom altı parçacıklar kullanarak iç yapıyı görüntüledi. Bu parçacıklar taş veya hava yoluyla hareket ettikçe, izledikleri farklı yörüngeler, boşlukları katı yapılardan ayırt etmeyi mümkün kılıyor.

Tayoubi, araştırmacılar, ilk görüntüleme sonuçlarında daha sonra boşluk olduğu anlaşılan “çok büyük bir anomali” ortaya çıktığını fark ettiklerinde çok şaşırdıklarını söylüyor.

Arkeolog ve Mısırbilimci Yukinori Kawae, “Bu kesinlikle yüzyılın keşfi. Piramit hakkında birçok hipotez var, ancak kimse böyle büyük bir boşluğun Büyük Galeri’nin üstünde olduğunu düşünemedi bile.” diyor.


ScanPyramids projesi için detayları bu linkten inceleyebilirsiniz.
 

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#2
ScanPyramids ekibi boş durmuyor, hiç bir şey bulamadıkları gibi şimdide ortaya bir hipotez attılar. Bu hipoteze göre buldukları boşlukta demirden bir taht olabilirmiş. Haberin tamamını ekliyorum.

2017 yılının Kasım ayı başında Mısır'ın ünlü piramitlerinden Keopsta başlayan, Piramit Tarama Projesi'nin (Scan Pyramids project) sonuçlarını Nature dergisinde yayınladı.

Makalede Piramid Tarama Projesi için müon parçacıklarının ölçümüne dayanan invazif olmayan bir teknik kullanıldığı, Müon parçacıkları sayesinde kozmik ışınların geçtikleri malzemeler tarafından farklı şekilde emilmesinden yararlanılarak radyografiye benzer sonuçlar alındığı belirtiliyor.

Makalenin ana ekseni ise varlığı geçtiğimiz aylarda keşfedilen ve gizli oda olduğu tahmin edilen büyük boşluk.

MÖ 2550 yılında inşa edilen Keops Piramidi'nin mimarlık tarihinin en büyük ve en karmaşık anıtlarından olduğu, iç odalarına dar tüneller ile ulaşıldığı belirtilen makalede "bu tünellerden biri mezar odasına gelmeden önce genişlemekte ve aniden yükselerek piramitte işlevi bilinmeyen gizemli boşluğa yönelmektedir" denildi.


Teknoljik aletlerle yapılan tarama sonuçlarına göre piramitte 4 geçit var. Dört geçitten ikisi anıtın cephelerine açılırken diğer ikisi küçük kapılara giriyor. Diğer üç geçidin uçları açık. Kuzeye yönelen geçidin ucu ise kapalı. Bilimadamlarına göre bu geçit piramitteki gizli odaya çıkıyor olabilir.

Proje ekibinin başkanı Paris merkezli Hip Enstitüsü'nden Mehdi Tayoubi ve Japonya Nagoya Üniversitesi öğretim üyesi Kunihiro Morishima, "Keops Piramidi içinde en az 30 metre uzunluğunda "büyük boşluk" var. İşlevini ve içeriğini keşfetmek, arkeologlar için en tutkulu zorluktur" ifadesini ullanıyorlar.DİNİ İNANÇLARIN YORUMUYLA ÜRETİLEN DEMİR TAHT TEORİSİ

İtalya'daki Milano Politeknik Üniversitesi (Miletos Politeknico) Matematik Bölümü Arkeoastronomi Profesörü Giulio Magli ise Keops Piramidi'ndeki gizemli boşluğa dair yeni hipotez kurguladı.

Keops Piramidi'nde keşfedilen 30 metre genişliğindeki odada "demir taht" olabileceğini savunan Prof. Magli, "Mısır mezar inançlarındaki dini bilgilerde, piramitleri işaret ettiğine dair görüş birliğine varılmış olası bir yorum var: Metinlerde firavunun ruhunun ölüm sonrası yolculuğu için, "kuzeyin yıldızlarına ulaşmadan önce, "gökyüzünün kapılarından" geçmen ve onun "demir tahtına" oturman gerekecek" deniliyor. Metinde kuzeyin yıldızları ile kastedilen takım yıldızları Büyük ayı ve Ejderha takım yıldızları" diyor.

Firavunların öldükten sonra demir tahta oturup cennet kapılarına ulaşacağına inanılan Mısır cenaze geleneklerinden yola çıkan Magli, piramitte bulunan 30 metrelik alanda ölen firavun için muhtemelen meteorlardan elde edilmiş metallerden yapılmış bir tahtın olabileceğine inanıyor.

'DÖRT GEÇİT GÖKYÜZÜNÜN KAPILARINI TEMSİL EDİYOR OLABİLİR"

Magli, piramitte bulunan dört havalandırma kanalı bulunduğunu ve kanallardan birinin odaya çıktığını belirterek, bu kanalların ölen firavunun ruhunun yıldızlara çıktığına inanılan geçitler olabileceğini savunuyor.

Magli; "Bu geçitler, büyük olasılıkla gökyüzünün kapılarını temsil ediyor. Kuzeydeki geçit yeni keşfedilen odaya gidiyor. Oda, piramitin üst ucunda ve geçit onun tam altında. Bu oda firavunun ruhunun kapıları geçtikten sonra ihtiyaç duyacağı nesneyi, yani dini metinlerde adı geçen demir tahtı barındırıyor olabilir" diyor.

Prof. Magli bulunması muhtemel 'demir taht'ın nasıl olabileceği konusunda; Keops'un annesi Kraliçe Hetepheres'in tahtına bakarak fikir sahibi olunabileceğini söylüyor: "Mısır'da bulunan ve Harward Üniversitesi tarafından yeniden inşa edilen taht, Sedir ağacından inşa edilmiş, altın ve fayans tabakaları ile kaplanmış alçak boylu bir sandalye. Keops'un odasındaki de ona benzeyebilir ama altın ve fayans yerine ince demir saclarla kaplanmış olabilir. Ancak bu madenlerde bulunan demir olamaz. Muhtemelen meteoritik demir yani gökyüzünden düşmüş meteorlardan elde edilmiş (yüksek nikel yüzdesi sayesinde ayırt edilebilir) demir olmalıdır. Metinlerden, Mısırlıların bu malzemeyi Keops'tan yüzyıllar önce bildikleri anlaşılıyor. O demir, Firavunlar için tasarlanmış özel ürünler için kullanılıyor. Ünlü firavun Tutankamon'un hançerini düşünün. O da uzaydan gelen metallerden yapılmıştı" dedi.

Arkeoastronomi Profesörü Giulio Magli'nin hipotezinin doğru ya da uanlışlığını kontrol etmek bugünkü şartlarda mümkün değil. Çünkü bilimadamları hâlâ Keops Piramidindeki gizli odaya nasıl ulaşılacağını çözemiyor. Geçtiğimiz yıllarda National Geography ekipleri bunun için mikro kameralar dahi kullamayı denedi. Ama şu ana dek ortada gerçekçi proje söz konusu değil.
 

Similar threads