Arkeoloji Giza'da 4300 Yıllık Dikilitaş Ortaya Çıkarıldı

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#1
Cenevre Üniversitesi'nden İsviçre ve Fransız bir Arkeoloji Misyonu tarafından Kraliçe Ankhnespepy'in cenaze kompleksinde gerçekleştirilen kazı çalışmaları sırasında Giza platosundaki Saqara nekropolünde yeni bir dikilitaşın parçasını bulduğunu duyurdu. Dikilitaşın M.Ö 2350 yıllarına ait olduğu tahmin edilmektedir.


Yeni keşfedilen dikilitaş [Fotoğraf: Antikçağ Bakanlığı]

Ankhnespepy II'nin mezar odası 1963 yılında kraliçeye ait bir lahit içinde orta yaşlı bir kadının kalıntılarıyla birlikte keşfedildi. 1998 yılında piramidi bulunmuş ve kazılmıştır. Piramitte bulunan metinler bir kraliçe piramitinde bulunan ilk örnekleri teşkil etmektedir. Metinler onu "kraliçe anne" olarak adlandırıyor, bu nedenle piramidin yapımı oğlunun hükümdarlığına dayanıyor.

İsviçre Fransız Arkeoloji Misyonu Başkanı Dr. Philippe Collombert'e göre, bulunan granit dikilitaşın boyutu yaklaşık olarak 2,5 m civarında. "Eski Krallık'ın bulduğu bir obeliskin en büyük kısmı, tam yüksekliğinin yaklaşık 5 m olduğunu gösteriyor." Dr. Collombert, "Dikilitaşın üst kısmında, metal plakalarla kaplandığını gösteren küçük bir bölüm var. Bu kısım güneşte daha iyi parlaması için bakır veya altın folyo kaplanmış olduğunu düşünüyoruz"diye ekliyor.


Waziri ve Dr. Collombert taşı incelerken [Fotoğraf: Antikçağ Bakanlığı]

Bakanlıktaki Antik Mısır Eserler Bölümü Müdür Yardımcısı Alaa El-Shahat, bu keşfin 50 yıldan fazla bir süredir sitede çalışan misyonun çalışma listesine ekleneceğini söyledi. El-Shahat Görevin ana amacı Eski Krallık'ın Piramit Metinlerini incelemek olduğunu belirtti. Misyon aynı zamanda 1987 yılından beri Pepy I piramidinin etrafındaki piramitlere gömülmüş kraliçelerin nekropolislerini kazmaktadır.
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#2
Yazıda bahsedilen Dikili taşın gerçekteki görüntüsü bu şekilde olacaktı ve tepesindeki parlaklık ile dikkat çekecekti.Fotoğrataki dilikili taş Ramses'e ait.