Haberler Gemlik'te Defineci İhbarında Lahit Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Rögar kapağının altından kazı yapan defineciler, anlaşamayınca tartıştı ve birbirlerini ihbar ettiler. Definecilerin kazdığı alanda iki mezar ve kapağı kırılmış bir lahit bulundu. Lahitin kapağının kazı sırasında kepçe ile mi kırıldığı yoksa daha önce mi kırık olduğu bilgisi haberde yer almıyor.
Bursa'nın Gemlik ilçesinde eski mezarlık yolu üzerinde kimliği belirsiz kişiler tarafından lahit mezar kazısı yapıldığı ihbarı üzerine emniyet ekipleri harekete geçti.

Gemlikhaber gazetesinin haberine göre; kazının bölgede bulunan Türk Telekom firmasına ait rögar kapağının içerisinden yapıldığı öğrenildi. Rögar kapağı altından tünel kazan define avcılarının hedeflerine ulaşamayınca kendi aralarında tartışarak birbirlerini ihbar ettikleri iddia edildi.İhbarın üzerine Bursa Emniyet Müdürlüğüne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Gemlik Emniyet Müdürlüğü, Müzeler Müdürlüğü ve Gemlik Belediyesi ekiplerince kazı çalışmaları derinlik kazandı. Fen işleri ekiplerince yapılan kazı çalışmalarının başında müzeler müdürlüğü yöneticileri sorumlu olarak kazıya yön verdiler.İlk olarak kepçe yardımı ile yapılan kazı çalışmalar, kazma kürek ve son olarak da küçük özel arkeoloji araçları ile devam etti. Kazı çalışmaları sonrasında ilk gün iki adet mezar bulundu. Çalışmaların üçüncü günü de Müzeler Müdürlüğü yetkilileri ve arkeologlar gözetiminde yapıldı.
 

Üst