Arkeoloji Fransa'da Termal Banyolar Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Gallo-Roman kalıntıları, kuzey batı Fransa'da bulunan Portbail'de çokça bulunmaktadır. MS ilk iki yüzyılda kentin işgaline şahit olduklarından her yeni kazı alanı, şehrin ve o dönemi görmek için bir fırsat sunmaktadır.


Portbail'de Gallo-Romen banyo kompleksinin kazılması
[Fotoğraf: Benoît Martin, Radio France]

Bu kazının ortaya çıkmasını sağlayan unsur Saint-Marc mezarlığındaki arsa üzerinde bir ev projesinin başlatılmasıydı. 2013 yılında yapılan bir sondaj, alanın değerini belirledi ve devam eden kazılar dizisine yol açtı.

18 Eylül'den itibaren, Ulusal Koruyucu Arkeolojik Araştırmalar Enstitüsünden (INRAP) bir düzine üye, yüz metrekarelik bu alanı kazıyor ve Gallo-Roma hamamlarının önemli izlerini açığa çıkardılar. Projenin bilimsel yöneticisi Laurent Paez-Rezende, "MS 2. yüzyıldan kalma bir topluluktur" diyor. Komşu parsellerde son yıllarda birçok önemli kalıntı da bulunmuştur.

Bu kez, ışığa çıkarılan binalar grubu, çok iyi korunmuş bulunuyor. Laurent Paez-Rezende, "Duvarın temelleri ve kalıntıları, bir ısıtma ve drenaj sistemine ait tuğla yığınlarının yanı sıra çanak çömlek ve hatta camlı pencerenin camlarından bulduk" diye ekliyor.


Laurent Paez-Rezende Ulusal Önleyici
Arkeolojik Araştırmalar Enstitüsü tarafından üstlenilen çalışmayı denetlerken
[Fotoğraf: Benoît Martin, Radio France]
Kazıların 22 Aralık'ta bitmesi planlanıyor. O gün topraklar, evinin yapımına başlayabilecek olan sahibine iade edilecek. Kalıntılar yeryüzüne çıkartılmış olacak. Aarkeologlar, mimari kompleksi fotoğraflamak ve haritalamakla birlikte en ilginç öğeleri çıkarmak için özen gösterecekler.

Bu, Gallo-Roma döneminde Portbail'de bir şehrin konumu hakkında daha fazla bilgi sağlayacak olan analizler ve INRAP tarafından hazırlanacak bir rapor olacaktır.

Bakan Yardımcısı Serge Laidet, "Portbail'de nereye gidersek gidelim, Gallo-Roma kalıntıları üzerinde yürüyoruz" dedi.