Arkeoloji Firavun 2. Ramses’in Yine Aydınlandı

Karatekin Bey

★★★★★
Platin Üye
Üye
#1
Firavunlar arasında Mısır'ın en ünlü firavunlarından olan 2. Ramses için yapılan Ebu Simbel tapınağına her yıl olduğu gibi bu yılda güneş ışığı ile aydınlandı.Tapınakta bulunan 2.Ramses heykelinin üzerine yılda iki defa güneş ışığı düşmekte.Bunlar doğum ve taç giyme tünleri olan 22 Ekim ve 22 Şubat tarihlerine denk gelmektedir.3.200 yıllık bu tapınak ve heykeller bu gün Mısırda ki Asvan kentinde yer almaktadır ve bu an, yüzlerce yerli ve yabancı turist tarafından izlendi.Güneş, sabah saat 6:22’de antik Ebu Simbel tapınağın karanlık iç odasına düşerek yaklaşık yirmi dakika boyunca aydınlattı.Ebul Simbel tapınağnın bu seneki aydınlanma kutlamaları daha özel yapıldı.Bunun sebebi ise antik tapınağın keşfinin 200. yıl dönümü olmasıydı.Ebu Simbel tapınağı Nasser Gölünün hemen kıyısında bulunmaktadır. 1960 yılında Asvan barajının yapımı sırasında su altında kalma tehlikesi ile yüz yüze gelmişti. 8 Yıllık bir çalışmanın ardından gölün kıyısında ki tepeye taşınan tapınak bu gün yoğun ilgi görmektedir.Güney Mısır’da bulunan bu tapınak dağın içi oyularak MÖ. 1263-1243 yılları arasında 20 yılda yapılmıştır. Kapıda bulunan 4 heykel de tapınağı yapan II. Ramses’i tasvir etmekte. Ramses, bu yapıyı eşi Nefertari ve kendi anısına yaptırmıştır.

 

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#2
Bu yılda gelenek değişmedi AA. Haberi şöyle

Mısır'ın güneyindeki Asvan kentinde bulunan Ebu Simbel Tapınağı'ndaki Firavun II. Ramses heykeline güneş vurdu. Yılda sadece iki defa gerçekleşen bu astronomi olayını bazı üst düzey yetkililerin yanı sıra binlerce yerli ve yabancı turist izledi.

Mısır resmi haber ajansı MENA'ya konuşan Ebu Simbel Tarihi Eserler Genel Müdürü Husam Abbud, bu sabah gerçekleşen bu muhteşem doğa olayına Kültür Bakanı Hilmi en-Nemnem,Tarihi Eserler Bakanı Halid Ahmed el-Anani ve Asvan Valisi Mecdi Hicazi'nin yanı sıra bin 500'ü yabancı 3 bin 500 turistin tanıklık ettiğini dile getirdi.22 Ekim tarım mevsiminin başlangıcını işaret ediyor
Bu arada Asvan Valiliği, önceki gün ülkenin batısındaki "Vahat" bölgesinde yaşanan saldırı nedeniyle yarın yapılacak kutlamaları iptal etti.Asvan kentinde dağın içi oyularak 20 yılda yapımı tamamlanan Ebu Simbel Tapınağı'nın kapısında 4 dev Ramses heykeli bulunuyor. Astronomi harikası olarak kabul edilen söz konusu olay sadece, II. Ramses'in "doğum günü" kabul edilen 22 Ekim ile "taç giyme günü" olduğu belirtilen 22 Şubat'ta gerçekleşiyor ve yaklaşık 20 dakika sürüyor.

Antik Mısır'da, II. Ramses heykelinin yüzüne 22 Ekim'de güneş ışınlarının vurması tarım mevsiminin, 22 Şubat'ta ise hasat mevsiminin başlangıcına işaret ediyordu.
 

Similar threads