Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Etiyopya'da 1000 Yıllık Kayıp Şehir Bulundu

Konu, 'Afrika Arkeolojisi ve Sırları' kısmında Orion tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. Orion

  Orion Site Başkanı
  Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Mart 2016
  Mesajlar:
  986
  Beğenilen Mesajlar:
  131
  Etiyo'nın doğusunda yapılan kazılarda ticaret merkezi olduğu tahmin edilen 10. yüzyıla ait bir şehir bulundu. Kazı sırasında bulunanlar arasında Madagaskar, Maldivler, Çin ve Yemen'den geldiği belirlenen takılar ve çanak çömlekler de var.

  Arkeologlar, Etiyopya’nın doğusundaki Harla bölgesinde geçmişi 10. yüzyıla kadar uzanan kayıp şehir buldu.

  Çalışmayı yürüten arkeoloji ekibince yapılan yazılı açıklamada, keşfin 10. ve 15. yüzyıl arasında ülkede İslam'ın varlığına ve uluslararası ticaretin kökenlerine dair yeni önemli bilgiler verdiği kaydedildi.

  [​IMG]

  Açıklamada, ülkenin başkenti Addis Ababa’dan 300 kilometre uzaklıkta yer alan Harla’daki kazıda, 12. yüzyıla ait bir caminin ve mezar taşlarının bulunduğu belirtilirken, 13. yüzyıl Mısırına ait bronz ve gümüş paralarında da ortaya çıkarıldığı ifade edildi.

  [​IMG]

  Arkeologlar, caminin mimarisinin Güney Tanzanya ile Somaliland’dekilerle benzerlik taşıdığını ve bunun Afrika’daki İslami topluluklar arasındaki bağlantıyı da gösterdiğini belirtti.

  Kazıyı yürüten ekibin lideri Exeter Üniversitesi Arap ve İslami Çalışmalar Enstitüsü Profesörü Timothy Insoll, "Bulduğumuz şeyler, bu alanın bölgedeki ticaret merkezi olduğunu gösteriyor. Şehir zengin ve kozmopolit bir merkezdi." değerlendirmesinde bulundu.

  [​IMG]

  Bulgunun Doğu Etiyopya’nın yüzyıllar öncesinde Körfez, Mısır ve Hindistan’la sıkı bağları bulunduğunu ortaya koyduğunu aktaran Insoll, keşfin ayrıca zanaatkarların dünyanın diğer bölgelerinde yaşayan topluluklarla nasıl ticaret yaptığını da aydınlattığını vurguladı.

  [​IMG]

  Kazı sırasında bulunanlar arasında Madagaskar, Maldivler, Çin ve Yemen'den geldiği belirlenen takılar ve çanak çömlekler de var.

  Etiyopya Kültürel Mirası Araştırma ve Koruma Otoritesi’yle iki yıl boyunca sürdürülen araştırmadaki bazı parçaların Addis Ababa’daki ulusal müzede sergilenmesi planlanıyor.
   
 2. aysun35

  aysun35 ★★★
  Gümüş Üye Bronz Üye Üye Yeni Üye

  Kayıt:
  13 Mayıs 2016
  Mesajlar:
  201
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Kazılarda bulunanlara dair bir kaç fotoğrafta ben ekleyeyim.

  [​IMG]
  Bulgular arasında, Madagaskar'dan, Maldivler'den, Yemen'den ve Çin'den gelen dev sayıdaki çanak çömlek parçaları bulunmakta ve kentin gelişmekte olan ticareti gösteriyor. [Fotoğraf: Tim Insoll, Exeter Üniversitesi]


  [​IMG]
  Doğu Etiyopya'da Harlaa'da bulunan 12. yüzyıl camisi.
  Cami ,Doğu Afrika'da bulunan diğerlerine benzemekte olup, bölgedeki İslam cemaatleri arasında bağlantı olduğunu göstermektedir. [Fotoğraf: Tim Insoll, Exeter Üniversitesi]

  [​IMG]
  Araştırmaya öncülük eden Profesör Timothy Insoll, "Bu keşif, Etiyopya'nın arkeolojik olarak ihmal edilmiş bir
  kısmındaki ticaret anlayışımızı değiştirdi. Bulduğumuz bu bölgenin o bölgenin ticaret merkezi olduğunu gösteriyor '
  [Fotoğraf: Tim Insoll, Exeter Üniversitesi]
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş