Arkeoloji Endonezya'da Mezar ve Ölü Gömme Ritüeli İle İlgili En Eski Balık Kancaları Bulundu

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#1
Avustralya Ulusal Üniversitesi'nden (ANU) bir arkeolog, Doğu Timor'un kuzeybatısında, Endonezya'nın Alor Adası'nda bir mezarda ölüm ve ölü gömme ritüeli ile ilişkili bilinen en eski balık kancalarını buldu.İskelet kalıntıları ve balık kancaları [Fotoğraf: ANU]

Beş balık kancası dikkatli bir şekilde çene altına yerleştirilmişti ve diğer bazı buluntularla beraber bulunmaktaydı. Pleistosen döneminden kalma kadın çenesi tam olarak 12.0000 yıllık bir mezarda bulundu.

ANU Asya Koleji ve Pasifik'teki Kültür, Tarih ve Dil Okulu'ndan seçkin bir Profesör olan Sue O'Connor, keşifin bu adalar üzerindeki balıkçılık faaliyetlerinin erkekler tarafından gerçekleştirildiği teorisini tersine çevirdiğini söylüyor.


Profesör O'Connor, "“Bunlar, dünya çapında ölü gömme uygulamalarıyla ilişkili olarak bilinen en eski olta kancaları ve belki de bölgedeki balıkçılık ekipmanlarının öbür dünyaya geçiş için gerekli olduğu düşünülmüş.” dedi.

"Keşif yaşam ve ölüm hem de, Alor Island bölgenin Pleistosen sakinleri özünde denize bağlı olduğunu gösteriyor."

Bu keşif öncesinde bir mezar ile ilgi balık kancaları sadece yaklaşık 9000 yıl öncesine dayanıyor ve Erşi mezarlığı olarak bilinen Sibirya'daki Mezolitik çağın bir nehir ortamında bulunmuştu.

Profesör O’Connor denizcilik bağlamında, olta kancalı ilk mezarların, yaklaşık 6000 yıl öncesine tarihlenen inci kabuğundan yapılmış olta kancalarının bulunduğu Umman’da bulunduğunu söylüyor.

Japonya, Avrupa ve Doğu Timor'dan gelen daha eski balık kancaları, yaklaşık 22.000 yıl öncesine dayanıyordu, fakat bunlar mezar ayinleriyle ilgili değildi.

Alor Adası'nda bulunan kancalar 2 farklı türden oluşuyor. Bir adet J biçimde kanca ve dört adet dairesel kancanın deniz salyangozunun kabuğundan ve midyeden yapıldığı anlaşıldı.


Profesör O'Connor, Alor'un balık kancalarının bağlantısız bir adada çok erken dönemlerde ortaya çıkmasını, birkaç balıkçı topluluğunun temas yoluyla öğrenmeleri yerine aynı teknolojiyi, ayrı bir şekilde geliştirdiğini belirtti.

"Alor kancaları Japonya, Avustralya, Arabistan, Kaliforniya, Şili, Meksika ve Okyanusya'da kullanılan dönen kancalara benzemektedir" dedi.

"Bizler, aynı türdeki eserlerin bağımsız olarak geliştirildiğini iddia ediyoruz; çünkü bu, kültürel yayılım yerine, ekolojiye uyan en uygun biçim oldu." dedi.

Profesör O'Connor'un bulguları;Antiquity dergisinde yayınlandı .
 

Similar threads