Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Arkeoloji Ekvator'da 6000 Yıllık Çömlekçilik İzleri Bulundu

Konu, 'Amerika Arkeolojisi ve Sırları' kısmında aysun35 tarafından paylaşıldı.

 1. aysun35

  aysun35 ★★★
  Gümüş Üye Bronz Üye Üye Yeni Üye

  Kayıt:
  13 Mayıs 2016
  Mesajlar:
  217
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Rusya ve Ekvatorlu arkeologmlar Ekvator'da 6000 yıllık bir çömlekçilik izleri keşfetti. Bu çömlekler, eğer onaylanırsa şimdiye kadar Amerikada keşfedilmiş en eski çömlekler olacak.

  [​IMG]
  Sahada bulunan çanak çömlek parçaları [Fotoğraf: La Universidad Federal del Lejano Oriente de Rusia]

  Bu keşif, Rusya Uzakdoğu Federal Üniversitesi ve Ekvador'daki Ecole Polytechnique du Littoral (ESPOL) bilim adamları tarafından bulundu.

  Araştırmacılar Antik Real Alto yerleşiminde kıtanın Antik tarihinin en önemli yerlerinden birinin sömürgeleştirilmesinin ilk aşamalarını temsil eden kültürel bir katman keşfetti.

  Bulunan kalıntılar ve seramikler, San Pedro'nun az çalışılmış bir kültürüne ait. Rusya'nın Uzak Doğu Federal Üniversitesi'nden yapılan basın açıklamasında, Kolomb öncesi Amerika tarihinin açıklığa kavuşmasında önemli olduğunu bildirildi.

  [​IMG]
  Sahada bulunan çanak çömlek parçaları [Fotoğraf: La Universidad Federal del Lejano Oriente de Rusia]

  Tohoku Üniversitesi'ndeki Japon bir arkeolog radyokarbon testi için örnekler aldı. Kalıntıların ve Antik dönemlerin analizi, bölgedeki eski kültürlerin gelişimi ve Pasifik kıyısında bulunan seramikler hakkında yeni bilgiler sağlayabilir.  [​IMG]
  Sitede çalışan Rus arkeologlar [Fotoğraf: La Universidad Federal del Lejano Oriente de Rusia]

  Çömlekçilik, etnik tarihin ve ekonomik kalkınmanın belirlenmesi için mükemmel bir araçtır: eski toplumların, teknolojinin ve kültürel göçün büyümesi hakkında çeşitli bilgiler temin etmektedir. Yeni malzemeler, bildiklerimizi tekrar gözden geçirip Amerika'nın Pasifik ve Asya-Pasifik bölgelerindeki eski kültürlerin geliştirilmesi için yeni bir bakış açısı olabilir.

  Grubunun 2014'ten beri Ekvador'da çalıştığı bu projenin asıl amacı, antik dönemdeki göçler sonucu gelen insanların Pasifik Okyanusunun her iki tarafındaki insanların adaptasyonlarını karşılıklı olarak kıyaslamaktır.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş