• Haftalık Video Serisinden Yeni Videomuz Yayımlandı İzlemek İçin Tıklayın Uluburun Batığı

Ebru Sanatı ve Tarihi

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1

İlk kez nerede ve hangi tarihte yapıldığı tam olarak bilinmeyen ebru sanatı Türklerin en eski kağıt süsleme sanatlarından bir tanesidir. Ebru sanatının tarih ve başlama zamanı tam olarak bilinmese de Türkistan coğrafyasından günümüze ulaşan bir sanat olduğuna dair deliller bulunmaktadır. Zaten bu tez, dünya ve batı tarafından da kabul görmüştür. Batıda (Avrupa) Türk Kağıdı olarak nadiren de Türk Mermer Kağıdı olarak tanınmıştır.

Her zamanki gibi değiştirme ve unutturma çabaları gündemde olan Avrupa’da bu sanat günümüzde Marbling ismi ile yapılmaktadır. Ebru sanatı ile ilgili bilgilerimizin çok az olmasının sebebi yazılı olarak kaleme alınmış en eski eserin 1615 tarihli olmasıdır. Tertib-i Risale-i Ebri isimli küçük bir kitap ebru sanatı ile ilgi şuana kadarki en eski kaynaktır.

Ebru kelimesi ve nereden geldiği yönünde de çokça tartışma vardır. Farsça kökenli Ebri kelimesinden mi geliyor yoksa Çağatayca bir kelime olan ve damarlı kumaş veya kağıt manasında kullanılan Ebre kelimesinden mi geliyor, yoksa yine Farsça bir kelime olan Ab-rü kelimesinden mi geliyor tartışmaları devam etmektedir.

Ebru sanatının Türkistan’dan İran’a oradan da Osmanlıya geçtiği varsayımı güçlü olmakla beraber, direk Türkistan’dan gelen Türkler yoluyla Anadolu’ya geldiği tezi de güçlüdür. Her ne şekille gelmiş olursa olsun gerek boyalar, gerekse tekniklerin gelişimi Osmanlıda zirve yapmıştır.

Günümüzde de çok yaygın olarak yapılan bir sanattır. Kendine has boyaları, fırçaları ve malzemeleri vardır. Sanatsal olmasının dışında insanları rahatlatıcı yönünü de bulunmaktadır.

Ebru Yapım Malzemeleri ve Ebru Türleri

Ebru malzemeleri bu iş için özel olarak üretilmektedir ve günümüzde çok kolay temin edilebilmektedir.

Ebru Kağdı – Su – Kitre - Toprak Boya (veya hazır boyalar) - Fırçalar ve Yardımcı Aparatlar (iğne, çivi, tarak vb. malzemeler)

Ebru Çeşitleri: Battal Ebru, Gelgit Ebru, Bülbül Yuvası, Şal Ebru, Taraklı Ebru, Hatip Ebrusu, Çiçek Ebrusu genel orak en çok yapılan ve tercih edilen ebru çeşitleridir.
 

Üst