• Haftalık Video Serisinden Yeni Videomuz Yayımlandı İzlemek İçin Tıklayın Uluburun Batığı

Dünyanın İlk Piramidi Kazakistan'da mı?

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#1

Kazakistanda yapılan kazı çalışmalarında uzmanları da hayrete düşürecek bir yapı ortaya çıkarılmaya başlandı. Yapının Mısır piramitlerden tahmini olarak 1000 yıl önce inşa edildiği düşünülüyor.

Kazakistan'ın Karagandı bölgesinde kazı araştırmaları yapan bilim adamları yukarıda da bahsettiğimiz gibi ilgin bir yapı ile karşılaştırlar. Dünyanın ilk piramiti olduğu düşünülen piramit şeklindeki bir mezar keşfedildi. Bulunan bu mezar yapının piramitlerden çok daha esik olduğu düşünülüyor.

Saryanskiy Arkeoloji Enstitüsü araştırma lideri olan İgor Kukuşin bulunan bu tarihi yapı için şunları söyledi: "Kazakistanda ilk kez rastlanan bu yapı, piramit benzeri basamakları olan bir yapıya sahip. Bronz Çağı'nın son dönemlerine yaşamış olan Begaz-Dandibay topluluğu ile ilişkilendirilen bu tür yapılardan çok az sayıda mevcut, ancak hiçbiri tam olarak buna benzemiyor" dedi.

Bulunan bu primit şeklindeki mezarın tam olarak kime ait olduğu ve hangi amaçla yapıldığı bilinmiyor fakat, araştırmayı yapan bilim adamları yapının toplumda önde gelen liderlerden veya bir krala ait olduğunu düşünüyorlar.

Araştırmalar sonucunda önümüzdeki dönemlerde daha ilginç bilgiler elde edileceğini düşünüyoruz.
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#2
MÖ 3 bin yılına ait olduğu ve Mısır Firavunu Zoser zamanına denk geldiği dönemde inşa edildiği tahmin edilen Kazakistan piramidi arkeologlar tarafından restore edildi.

Kazakistan’ın Karaganda kentindeki arkeolojik kazıılarda geçen yıl bulunan ve MÖ 3 bin yılına ait olduğu sanılan piramit restore edildi.Kazak arkeolog Viktor Novojenov, sosyal medya aracılığıyla yaptığı açıklamada, piramidin restorasyon çalışmalarının tamamlandığını belirtti.Çalışmaların Kazak arkeologlar tarafından yapıldığına işaret eden Novojenov, “Ülkemizin turistik haritasında yeni benzersiz bir tarihi yer oluştu. Burada arkeoloji kazıları devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Novojenov, piramidin, merdiven tarzındaki piramitlerin yapıldığı Mısır Firavunu Zoser dönemine ait olduğunu sözlerine ekledi.Kazak arkeologlar, geçen yıl ağustos ayında Karaganda kenti yakınlarındaki arkeolojik kazılarda Mısır piramitlerine benzeyen ve MÖ 3 bin yıllarına ait olduğu sanılan bir yapı bulduklarını açıklamıştı.
 

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#4
Umarım aslına uygun yapılmıştır. Bakalım ilerleyen zamanlarda daha ne gibi bilgiler paylaşılacak. Kazı alanın fotoğrafı dışında bir buluntu yok sanırım varsada basına yansımadı mı aceba? Sadece bu fotoğrafı bulabildim.

 

Üst