Paleontoloji Dünyanın En Eski Mantar Fosili Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Biraz şans biraz tesadüf... Nehre düşen bir mantarın nehir içindeki yolculuğu bir kireç taşının içinde fosilleşmesinden milyon yıllar sonra bulunmasıyla sona eriyor.

Şu ana dek bilinenden 99 milyon yıl daha yaşlı, en eski mantar fosili adeta imkasızı başardı ve mucizevi şekilde kireç taşının içinde korunarak günümüze ulaştı.


Yaklaşık 115 milyon yıl önce, antik süperkıta Gondwana parçalanırken bir mantar nehre düştü ve imkansız gibi görünen bir yolculuğa çıktı. Onun kaderi sanki fosilleşerek korunup, günümüz bilimcilerini şaşırtmaktı.

Dünyanın en eski mantar fosili, olağanüstü derecede seyrek görülen ihtimalle, 115 yıl boyunca bir kireç taşı içinde tek parça kalmayı başardı. Araştırmacılar mantarları Agaricales derslikına kaydettiler ve Gondwanagaricites magnificus olarak adlandırdılar.

Gondwanagaricites magnificus Mantar ortalama 5 santimetre (2 inç) uzunlukta.

Bilim adamları, Brezilya'nın doğusunda, kireç taşı içinde sağlam kalarak bugüne gelen mantarın sırrını hâlâ merak ediyorlar.Plos One Dergisinde; En Esk Mantar Fosili (The oldest fossil mushroom) başlığı ve Sam W. Heads, Andrew N. Miller, J. Leland Crane, M. Jared Thomas, Danielle M. Ruffatto, Andrew S. Methven, Daniel B. Raudabaugh, Yinan Wang imzaları ile yayınlanan makaleye göre; Mantar, her nede olsa, çok tuzlu bir lagünün içinde kalarak battı ve suyun içinde tuz tabakaları arasında kaldı. Zaman içinde üzerinde ince tortul katman katmanları oluştu. Mantar mineralize oldu, dokuları pirite (aptal altın) oldu daha sonrasında Mineral goatit'e dönüştü.

Illinois doğal Tarih Araştırmaları'ndan (Illinois Natural History Survey) paleontolog Sam Heads, Brezilya'nın Crato Oluşumu çalışmaları esnasında bir fosil koleksiyonunu dijitalleştirirken mucize mantarı keşfetti.


"Çoğu mantar büyür ve birkaç gün içinde yok olur" diyen Sam Heads, "Bu mantarın tamamen korunmuş olması çok şaşırtıcı" yorumunu yaptı.

Paleontolog Sam Heads, "organize ettiğimüz süre, adeta mucize gerçekleşmiş şeklinde; bu şeyin burada olma ihtimali ne kadar? Bu gölette büyümek üzere bir lagünde yaşamayı başarmak ve üstesinden gelmek zorunda olduğu diğer engelleri aşmak, mineralize olmak ve 115 milyon yıl korunmak. Bu çok çok düşük bir olasılık. Fakat bu mantar bunu başardı. Bu, bir mantarın korunması için çok daha olası bir senaryo; çünkü bir ağaçtan direkt orman zeminine düşen reçine, örnekleri kolayca koruyabilir: Bu şimdiye kadar mantar fosil kayıtları verilen vaziyet böyle görünüyor" dedi.

DAHA ÖNCE BULUNAN EN ESKİ MANTARDAN 99 MİLYON YIL DAHA YAŞLI

Bu keşiften önce, bulunan yeni fosil mantarların kehribar renginde korunmuş bulunduğunu bildiren INHS mikologu Andrew Miller da yeni raporda yer aldı.

Güneydoğu Asya'da amberde bulunan bir sonraki en eski mantar fosilinin yaklaşık 99 milyon yıl öncesine ilişik bulunduğunu belirtildi.

Kaynak: Urbana-Champaign'de Illinois Üniversitesi [Haziran 07, 2017]
 

Üst